با هدف رقابت با استارلینک بزرگترین شرکتهای اینترنت ماهواره ای اروپا ادغام می شوند

به گزارش خط رند ۹۱۲ اپراتورهای اینترنت ماهواره ای وان وب (OneWeb) و یوتل ست (Eutelsat) سرگرم برنامه ریزی برای ادغام هستند تا به رقیب قوی تری در مقابل استارلینک اسپیس ایکس تبدیل شوند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، این ادغام که باید از جانب رگولاتورها و سهامداران یوتل ست تایید گردد، احیانا تا اواسط سال ۲۰۲۳ نهایی خواهد شد و ارزش وان وب را به ۳.۴ میلیارد دلار می رساند. سهامداران وان وب و یوتل ست هر کدام مالک نیمی از شرکت تشکیل شده از این ادغام خواهند بود.

یوتل ست ۳۶ ماهواره مدار گرد زمین دارد که با ماهواره های مدار پایینی زمین وان وب که دسترسی به اینترنت را از آسمان ها فراهم می کنند، ادغام خواهند شد. وان وب از ۶۴۸ ماهواره برنامه ریزی در شبکه نسل اول خود، هم اکنون ۴۲۸ ماهواره در مدار دارد.

انتظار می رود وان وب و یوتل ست در سال مالی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ مجموعا ۱.۲ میلیارد یورو (۱.۵۶ میلیارد دلار) درآمد داشته باشند. دومینیک دهینین، رئیس و اوا برنیکه، مدیرعامل یوتل ست، سمت های خویش را در نهاد یکپارچه شده حفظ خواهند کرد. سونیل بهاراتی میتال، سرمایه گذار وان وب، یکی از رئیسان هیات مدیره این شرکت خواهد بود.

این ادغام بعد از آن صورت گرفت که وان وب در رقابت با استارلینک و پروژه کویپر آمازون، ناکام ماند و در مارس سال ۲۰۲۰ خواهان حمایت در مقابل ورشکستگی شد و همزمان در جست و جوی خریدار بود. دولت انگلیس و شرکت بهاراتی گلوبال میتال هر کدام ۵۰۰ میلیون دلار برای ۴۵ درصد سهم در وان وب پرداخت کردند. این شرکت اوایل سال ۲۰۲۱ سرمایه بیشتری برای پرتاب صدها ماهواره جذب کرد.

اخیرا وان وب در خط آتش بین روسیه و غرب به دنبال حمله نظامی مسکو به اوکراین، گرفتار شد. تحریم های انگلیس سبب شد روسیه مانع پرتاب ماهواره های وان وب شده و خواهان فروش سهم انگلیس در این شرکت و تضمین عدم استفاده از این ماهواره ها برای اهداف نظامی شود. در نهایت، وان وب به اسپیس ایکس، رقیب خود متوسل شد تا ماهواره های باقی مانده از نسل اول ماهواره های خویش را پرتاب کند.

بر اساس گزارش وبسایت انگجت، بعد از ادغام وان وب و یوتل ست، انگلیس سهم ویژه در وان وب و همینطور حقوق انحصاری در این شرکت را حفظ خواهد نمود. این سهم کنترل امنیت ملی از جانب دولت انگلیس در این شبکه و حق وتوی برخی از تصمیمات مانند مقر وان وب را تضمین می نماید.