طی توافق نظام مهندسی تهران با معاونت علمی ریاست جمهوری؛ ایجاد مرکز نوآوری و صندوق فناوری صنعت ساختمان

خط رند ۹۱۲: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب ایجاد مرکز نوآوری صنعت ساختمان توافق کردند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، امروز یکم شهریور ۱۴۰۱ رامین کرمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ی مسائل فناورانه حوزه ساختمان به بحث و گفتگو پرداختند که در این نشست کرمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن اشاره به مصوبه در ارتباط با برچسب انرژی در ساختمان ها از آغاز سال ۱۴۰۲ و ایجاد بسترهای مناسب این قانون از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اضافه کرد: در این حوزه همکاری و تعاملات خوبی با سازمان ها و نهادهای مرتبط بوجود آمده است.
وی عنوان کرد: حالا با عنایت به نام گذاری سال ۱۴۰۱ از طرف مقام معظم رهبری، احتیاج به حمایت های بیشتر به منظور ساماندهی شرکتهای دانش بنیان داریم تا به شکل جدی وارد بحث بهینه سازی حوزه انرژی در ساختمان ها شویم و در این خصوص هیئت مدیره دوره نهم اقدامات خوبی را برای حفاظت و صیانت از منابع ملی کشور و ایجاد زیرساخت های لازم انجام داده است.
به گفته کرمی: یکی از ظرفیت های بسیار مناسب سازمان، علاوه بر کمیته ارتباط با صنعت، نیروی انسانی متخصص و فنی است که با سابقه درخشان در حوزه های استارتاپ و شبکه های نوآوری، آماده انتقال دانش و فناوری هستند.
در این جلسه محمد احمدی نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تکیه بر لزوم تقویت ارتباط و تعامل بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: با ایجاد بسترهای همکاری جدید میتوان در جهت منویات مقام معظم رهبری، شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
حسام الدین آرمان پور نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با تکیه بر حجم بالای تولید علم در فضای دانشگاهی و آکادمیک، چالش اصلی را عدم انتقال این علوم به فضای واقعی صنعت ساختمان برشمرد و اظهار داشت: هم چنان این صنعت به شیوه های سنتی عمل می کند و بر این اساس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بعنوان بزرگ ترین NGO تخصصی کشور آماده بهره گیری از حمایت های معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
در ادامه این جلسه مهدی روانشادنیا دبیر هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یکی از وظایف قانونی سازمان های نظام مهندسی ساختمان را آموزش، پژوهش و ترویج دانش مهندسی برشمرد و خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۱۸۰۰ شرکت فعال در حوزه ساختمان عضو این سازمان هستند که میتوان از ظرفیت های مادی و معنوی آنها برای پیشبرد اهداف دانش بنیان استفاده نمود.
حسین اکبریان راد عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز ضمن اشاره به مغفول ماندن و کم توجهی به بحث های مهم حوزه انرژی بخصوص مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان اضافه کرد: از پتانسیل های شرکتهای دانش بنیان در زمینه بهینه سازی انرژی استفاده مناسبی صورت نگرفته است و در این حوزه احتیاج به کمک و حمایت های بیشتر داریم.
موافقت با ایجاد مرکزی نوآوری و صندوق توسعه صنایع ساختمانی
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن اشاره به عدم بهره گیری از دانش و علم روز در ساخت وساز، کمک به استارتاپ های نوپا و ایده های جوانان را راهکاری اساسی برای شکل گیری یک پروسه جدید در روند ساختمان سازی برشمرد.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور مهم ترین موضوع در بحث فناوری در ارتباط با حوزه ساخت و ساز، هوشمندسازی در رابطه با IOT است که پایه و اساس توسعه استانداردهای مناسب به حساب می آید و در این حوزه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با معرفی، اطلاع رسانی و فراخوان جذب افراد حقیقی و حقوقی و فناوری های جدید، می تواند قدم های خوبی را بردارد.
ستاری با ابراز آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام پروژه های مشترک و تجاری سازی ایده های جدید اضافه کرد: در همین زمینه قانون جهش تولید دانش بنیان که اخیرا ابلاغ گردیده می تواند بسیار راهگشا باشد.
وی اضافه کرد: در بخش هایی از این قانون صراحتاً ذکر شده که شرکتهای فناورانه می توانند از ظرفیت های این قانون به منظور استفاده از تسهیلات مناسب و مرتبط بهره بگیرند.
بر همین اساس در این نشست به منظور بهره گیری از ظرفیت نهادهای دانش بنیان در صنعت ساختمان، با ایجاد «مرکز نوآوری صنعت ساختمان» با هدف تجاری سازی فناوری های موجود و تأسیس «صندوق پژوهش فناوری» برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های فناورانه، توافق اولیه حاصل شد و مقرر شد جلسات بعدی با حضور کارشناسان و متخصصان از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت مدون برگزار گردد.

منبع: