واکنش وزیر ارتباطات به اقدام گوگل برای حذف چند سکوی ایرانی

به گزارش خط رند ۹۱۲، وزیر ارتباطات ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: این وزارت خانه با همکاری سایر دستگاههای مسئول، پیگیری های لازم را در مراجع بین المللی به منظور احقاق حق نخبگان کشور و مردم ایران انجام خواهد داد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی در رابطه با اقدامات اخیر گوگل پلی نسبت به حذف چند اپلیکیشن ایرانی، اظهار نمود: به تازگی چند سکوی ایرانی که خدماتی در حوزه پیام رسانی و حمل نقل عرضه می کنند از یک فروشگاه نرم افزاری خارجی حذف شده اند، از زمانی که در جریان این مورد قرار گرفتم به معاونین مربوطه دستور دادم در تعامل با شرکتهای دانش بنیان مالک این سکوها، ابعاد فنی و حقوقی این مورد را برای اجرای اقدامات مقتضی بررسی نمایند.

صاحبان برخی پلت فرم های مطرح دنیا که خویش را مالک انحصاری حوزه فناوری اطلاعات میدانند، در طول سالیان متمادی با اتخاذ سیاست های انحصارگرایانه و استاندارهای چندگانه، کوشیده اند مانع از رشد و توسعه فناوری در ایران عزیز شوند و این اولین باری نیست که به بهانه تحریم، مردم ما و حتی کاربران ایرانی سرتاسر دنیا را از نعمت استفاده از محصولاتی که ساخته جوانان متخصص همین مملکت است محروم می کنند.

اگرچه این مورد با بهانه های مختلف به دفعات انجام شده است، اما تکرار آن در شرایط فعلی که سکوهای ایرانی در زمینه های مختلف توسعه خوبی پیدا کرده و مردم هم به استفاده از آنها رغبت نشان داده اند، شائبه سیاسی بودن چنین تصمیماتی را قوت می بخشد. از طرفی آنها چشم دیدن ایرانی توسعه یافته را هم ندارند و تلاش میکنند از هر ابزاری برای وابستگی ایران و ایرانی استفاده نمایند.

چندی قبل دولت آمریکا اعلام نمود که تحریم های حوزه فناوری اطلاعات را برای کشور ایران برداشته تا مردم ایران از خدمات فناورانه آمریکایی بهره ببرند! اما در همین حال دسترسی به سرویسهای محبوب ایرانی را که حاصل تلاش جوانان نخبه ایرانی در شرکتهای دانش بنیان است را محدود می کنند!؟

این دست اقدامات سیاسی این پلت فرم آمریکایی که متاسفانه جایگاه انحصاری هم در فضای مجازی دارد زنگ خطری برای همه ملت های مستقل و نوآور دنیا به حساب می آید. اگر مدیران این شرکت طبق ادعای خود واقعا به دنبال خلق ارزش، آسایش و رفاه برای همه مردم جهان هستند، چرا خدمات دیجیتال و خصوصی متعلق به شرکتهای دانش بنیان ایرانی که ابزار زندگی روزانه مردم هستند را محدود می کنند؟

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری سایر دستگاههای مسئول، پیگیری های لازم را در مراجع بین المللی به منظور احقاق حق نخبگان کشور و مردم ایران انجام خواهد داد.

تصور کنید حالا و در شرایط فعلی فروشگاه های نرم افزاری داخلی نداشتیم!

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته اعلام گردید که اپلیکیشن هایی مانند اسنپ، تپسی، سه پیام رسان ایرانی سروش، بله و آی گپ از گوگل پلی حذف شده اند و بررسی ها نشان داده است که نه تنها خود اپلیکیشن ها از گوگل پلی حذف شده اند بلکه به صورت کلی اکانت متعلق به این شرکت ها هم از گوگل پلی حذف گردیده است.

گفتنی است ایجاد محدودیت شرکتهای خارجی و فروشگاه های آنلاین آمریکایی برای اپلیکیشن های ایرانی حدودا از سال ۱۳۹۶ آغاز شد؛ زمانی که اپل تنها چند ماه بعد از گشودن درهای فروشگاه آنلاین خود به اپلیکیشن های ایرانی در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تحریم ضد ایران، برخی اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف نمود. مبحث حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور حل نشده بود که گوگل هم به فاصله ی دو هفته بعد از اپل و در اقدامی مشابه، نرم افزارهای ایرانی را از گوگل پلی -فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه تحریم های دولت آمریکا ضد ایران حذف نمود.

گرچه با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن و احتمال بازگشت امریکا به برجام این امیدواری وجود داشت که شاید سرنوشت متفاوتی برای شرکتهای فناوری در ایران رقم بخورد، اما حذف پلت فرم ها و اپلیکیشن های ایرانی نشان داده است این مشکلات ناعادلانه تحریمی ضد شرکتهای ایرانی همچنان ادامه دارد.