با انعقاد تفاهم نامه ای صورت می گیرد؛ رفع نیازهای فناورانه و صنعتی ارزبر

خط رند ۹۱۲: با امضای تفاهم نامه ای میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و یک شرکت دانش بنیان قرار شد مگاپروژه های دانش ‎بنیان تعریف و نیازهای فناورانه و صنعتی ارزبر رفع گردد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، توافق‎نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شرکت انرژی دانا با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در محل معاونت علمی به امضا رسید.
در راستای اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری و سیاست ‎های دولت سیزدهم در خصوص توسعه ظرفیت‎ها، ایجاد هم ‎افزایی و تحقق اقتصاد دانش ‎بنیان، توافق‎نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شرکت انرژی دانا با هدف بهره مندی از ظرفیت‎های مشترک در توسعه زنجیره ارزش صنایع وابسته و با هدف توسعه اقتصاد دانش‎بنیان بین رضا سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی رییس جمهور در عرصه توسعه بازار دانش بنیان و مدیرکل دفتر توسعه اقتصاد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش ‎بنیان ریاست جمهوری (به نمایندگی از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری) و محمد ایروانی، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت انرژی دانا منعقد گردید.
فراهم کردن بستر همکاری متقابل بمنظور هم افزایی ظرفیت ‎ها و توانمندی ‎های طرفین در عرصه های اکتشاف، توسعه و بهره برداری و سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و انرژی‎ های تجدیدپذیر و صنایع مرتبط در امتداد توسعه و تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور از محورهای اصلی این توافق نامه است.
دهقانی فیروزآبادی طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اینکه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بدنبال ایجاد کنسرسیومی از شرکتها برای انجام کارهای بزرگ است اظهار داشت: نگاه ما در معاونت علمی در نگه داشت و توسعه شرکت های دانش بنیان به شرکت های بالغی است که در کارنامه خود کارهای بزرگی رقم زده اند و می کوشیم در یک هم افزایی و با متصل کردن شرکت های دانش بنیان به شرکت های بالغ، کارهای بزرگی را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: در این توافق نامه، محور، بخش خصوصی است و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نقش تسهیلگر و حامی را ایفا خواهدنمود تا زمینه های لازم برای تحقق اهداف مندرج در این توافق نامه محقق شود.
گفتنی است، هدف از انعقاد این توافق نامه، رفع نیازهای فناورانه و صنعتی ارزبر، گلوگاهی و راهبردی، تعریف مگاپروژه های دانش ‎بنیان در فازهای تحقیق و توسعه و کمک به پیشبرد آن بوسیله ایجاد همکاری با شرکت‎ های دانش ‎بنیان و کمک به توسعه پلت فرم ‎های فناوری و توسعه محصولات جدید، ارتقاء تاب آوری ملی و رقابت پذیری بین المللی در محصولات، تجهیزات و لایسنس‎ های موردنیاز در شرکت انرژی دانا، توسعه نیروی انسانی مستعد با استفاده از ظرفیت سرمایه انسانی اکوسیستم کارآفرینی و دانش بنیان کشور و… است.
معاونت علمی در این توافق نامه متعهد به بررسی اولویت های فناورانه اعلام شده از طرف شرکت انرژی دانا و همکاری در راستای شناسایی شرکت های دانش بنیان و فناور منتخب جهت حل این نیازها شد.
همچنین تشکیل و راهبری کنسرسیوم دانش بنیان و فناور جهت بومی سازی و توسعه دانش فنی اولویت های اعلامی از طرف شرکت انرژی دانا، همکاری و تسهیل گری در طرح های معرفی شده از طرف این شرکت؛ البته با موافقت و تائید معاونت، تشکیل کنسرسیوم بین المللی و انتقال فناوری برحسب نیاز برای هر یک از فناوری های در رابطه با موضوع توافق نامه، تسهیل در صدور مجوزهای قانونی در رابطه با معاونت علمی برای طرح ها و شرکت های معرفی شده، کمک به توسعه فناوری ‎های پیشنهادی مورد تأیید معاونت علمی، با استفاده از تمام قوانین و ابزارهای موجود همچون قانون ساخت بار اول، حمایت در قالب تحقیق و توسعه از محل هزینه قطعی شده مالیات شرکت‎ها و فراهم کردن زیرساخت جهت آزمون های آزمایشگاهی و میدانی، فراهم آوردن امکان صدور ضمانت‎نامه و تسهیل و تسریع در فرایندهای بانکی و اعطای تسهیلات بوسیله صندوق ها متناسب با ضوابط موجود در معاونت علمی و…. از دیگر مواردی بود که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این توافقنامه متعهد شد، در طرف مقابل شرکت انرژی دانا متعهد به معرفی نیازهای جاری و ارزبر خود با جزئیات فنی و اقتصادی با دسته‎بندی حوزه‎های صنعتی در بازه زمانی یک ماهه بعد از انعقاد توافق نامه شد.
همچنین، تعیین اولویت های فناورانه با رویکرد کاهش ارزبری و ارائه آن به معاونت علمی بر طبق برنامه‎ های کلان بلندمدت، فراهم کردن زمینه‏ های لازم جهت تسهیل در انعقاد قرارداد فی ‎مابین شرکت ‎های دانش ‎بنیان و فناور و در صورت امکان تامین زیرساخت های فیزیکی برای انجام طرح های فناورانه، اختصاص منابع مالی جهت پشتیبانی از طرح های فناورانه مورد تأیید کمیته راهبری و…. از دیگر تعهدات این شرکت بود.
گفتنی است اولین قرارداد منعقد شده، در رابطه با موضوع توافق‎نامه تا سقف ۵۰ درصد از کل مبلغ قرارداد، از طرف معاونت علمی تحت پوشش قرار خواهد گرفت. در صورت حسن انجام تعهدات ذیل اولین قرارداد، تمامی قراردادهای مشمول مفاد توافق‎نامه حسب ضرورت و مورد تا سقف ۵۰ درصد تحت پوشش حمایت‎های فوق الذکر خواهند بود.
همچنین، قرار شد بمنظور پیشبرد و نظارت بر حسن اجرای این توافق نامه، کمیته ‎ای راهبری متشکل از دو نفر نماینده تام الاختیار از هر طرف تشکیل گردد. این کمیته با برگزاری جلسات منظم روند اجرای توافق نامه و عمل به تعهدات میان طرفین را رصد و پیگیری می کند.
این توافق‎نامه در ۱۰ ماده و سه تبصره در دو نسخه تنظیم و بین طرفین امضا و مبادله شد.
گفتنی است زمان شروع همکاری مشترک از تاریخ امضای توافق نامه توسط طرفین و مبادله آن بوده و به مدت چهار سال شمسی اعتبار دارد.