رئیس پارک پردیس مطرح کرد؛ توضیح در رابطه با نحوه ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی

به گزارش خط رند ۹۱۲، رئیس پارک فناوری پردیس اظهار داشت: تفاهمات با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس صورت گرفته است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مهدی صفاری نیا در توضیح روند پیگیری های صورت گرفته و نحوه ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی عنوان کرد: برپایه قرارداد منعقده بین پارک فناوری پردیس و بهره بردار کارخانه، کارخانه نوآوری آزادی در سال ۱۳۹۷ بعنوان یکی از شعب پارک فناوری پردیس و اولین کارخانه نوآوری کشور به وجود آمد.
وی اضافه کرد: طبق الگوی طرح ریزی شده، امکان استقرار هشت شتابدهنده نوآوری و فضای کار اشتراکی در کارخانه فراهم گردید که به مرور چندین شتابدهنده نوآوری در کارخانه مستقر شدند و هم اکنون حدود دو هزار نفر در این مراکز به صورت تمام وقت و نیمه وقت فعالیت دارند. تمامی این مراکز از تسهیلات مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بازسازی یا مدیریت شتابدهنده های خود و مزایا و معافیت های پارک فناوری پردیس هم بهره برده اند.
رییس پارک فناوری پردیس افزود: نظر به پایان قرارداد اجاره کارخانه در سال ۱۴۰۱ با مالک کارخانه(شرکت آما)، مبحث فعالیت پنج ساله کارخانه از آغاز فعالیت کارخانه به اطلاع همه شتابدهنده های مستقر رسیده و در قراردادهای اجاره آنها لحاظ شده است اما در جهت استمرار فعالیت کارخانه، شرکت هم آوا – بعنوان مستاجر و طرف قرارداد شرکت آما – موظف شد مذاکرات با مالک را جهت تمدید اجاره ملک انجام دهد که بعد از پیگیری های اولیه در سال ۱۳۹۹، مجموعه هم آوا اعلام نمود که مالک هیچ گونه علاقه ای برای تمدید مدت اجاره نداشته و برنامه فروش ملک کارخانه را دارد و بنابراین تقاضا کرد که پارک فناوری پردیس نسبت به مذاکرات با مالک اقدام نماید.
صفاری نیا تصریح کرد: باردیگر در شروع سال ۱۴۰۱ مجموعه هم آوا اعلام نمود که علاقمند است راسا به مذاکرات با مالک اقدام نماید که این امر محقق شد ولی به سبب اصرار مالک کارخانه برای فروش، مذاکرات مجدد شرکت هم آوا به نتیجه نرسید. بعد از پایان مهلت اجاره و عدم توفیق مذاکرات هم آوا، پارک فناوری پردیس ضمن اقدام جهت تعیین فضای جایگزین، رأسا نسبت به مذاکرات با سهامداران شرکت آما اقدام نمود که با کمک برخی مدیران شتابدهنده های مستقر در کارخانه و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان تفاهم مجدد با شرکت آما فراهم گردید.
لازم به ذکر است نظر به این که شرکت آما (مالک کارخانه) یک شرکت بورسی است در جهت حفظ حقوق سهامداران و مردم، طبق ضوابط خود مکلف به خاتمه قرارداد اجاره پنج ساله اولیه با شرکت هم آوا بوده و مسیر طی شده جهت خاتمه قرارداد قانونی و عرفی است. از طرفی تفاهمات با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس صورت گرفته و عمده شتابدهنده های نوآوری مستقر در کارخانه آمادگی خویش را برای هر دو امر اعلام نموده اند. بر این اساس، ان شاالله با تدابیر صورت گرفته و توافقات انجام شده بزودی خبرهای خوبی در مورد تداوم فعالیت کارخانه اعلام خواهد شد.

منبع: