معاونت علمی اعلام کرد؛ حمایت و جذب ایده ها و طرح های فناورانه حوزه اپتیک و کوانتوم

خط رند ۹۱۲: ستاد توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی مبادرت به جذب ایده های فناورانه کرده اند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی مبادرت به جذب ایده های فناورانه کرده اند. مهلت مشارکت در این فراخوان ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۲ تا ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۲ است. این فراخوان با رویکرد پشتیبانی از پژوهشگران، دانشجویان، اساتید و فناوران فعال در عرصه فناوری های اپتیک و کوانتوم، یکی از کلیدی ترین و آینده سازترین فناوری های قرن حاضر در قالب برنامه نوآفرین انتشار یافته که با هدف تعیین نقشه راه فناوران و اعطای حمایت های بلاعوض به پژوهشگران و دانشگاهیان شکل گرفته است.
به منظور کمک به توسعه فناوری های نوظهور و بهره برداری از نتایج آن، از تمامی ایده ها و طرح های در رابطه با حوزه های اولویت دار حوزه اپتیک همچون «کاربردهای لیزر در کشاورزی و امنیت غذایی»، «کاربردهای نوین لیزر در دندانپزشکی و فیزیوتراپی»، «فناوری مقرون به صرفه ساخت و تولید مبتنی بر لیزر»، «کاربردهای بیوفوتونیک، با تمرکز بر Ponit-of-Care برای HIV، مالاریا، سل و سایر بیماریهای مشابه»، «تصویربرداری سه بعدی و پردازش داده باکیفیت بالا»، «سنسورهای فیبر نوری برای پایش کیفیت آب شرب» و «کاربرد ادوات و سنسورهای اپتیکی در عرصه ی پایش سلامت برخط» حمایت خواهد شد.
همچین موضوعات و ایده هایی چون «کاربردهای فناوری های کوانتومی در پزشکی و اکتشافات»، «بومی سازی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت فناوری های کوانتومی مانند توزیع کلید کوانتومی و سنسوری کوانتومی»، «تمامی تحقیقات کاربردی در ارتباط با توسعه و ارتقای انواع فناوری های کوانتومی» و «توسعه الگوریتم ها و برنامه نویسی با بهره گیری از کامپیوترهای کوانتومی» نیز در عرصه کوانتوم مورد حمایت قرار می گیرند.
این فراخوان در دو مرحله غربالگری(ارزیابی اولیه) و داوری کامل برگزار می شود و در صورت تأیید طرح در جلسه ارزیابی و برمبنای نتیجه جلسه، میزان پشتیبانی از طرح مشخص خواهد شد.

منبع: