معاون علمی رییس جمهور خبرداد؛ برند حکمت بنیان به عطاری ها اعطا می شود

خط رند ۹۱۲: معاون علمی رئیس جمهور اعطای برند حکمت بنیان در قالب شیوه های تشویقی به تعدادی از عطاری ها را از راه های اقبال به گیاهان دارویی عنوان نمود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سومین جلسه شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی، ۲۸ آبان ماه، به همت ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی و تعدادی از اعضای این شورا در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزارشد.
طب سنتی، برآمده از فرهنگ و تمدن ایران است
محمدرضا شمس اردکانی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در سومین جلسه شورای ستاد اظهار داشت: بحث طب سنتی و گیاهان دارویی نخست از آن جهت که توحیدمحور و کل نگر است، دوم به جهت اینکه برآمده از فرهنگ و تمدن ایران است و سوم این که امروز هم در عرصه سلامت و سبک زندگی کاربرد دارد، به موضوعی خاص بدل شده است.
وی افزود: بازار پیش روی طب سنتی، بازاری پنج هزار میلیارد دلاری است و باتوجه به موقعیت جغرافیایی و ظرفیت قابل توجهی که در کشت و تولید گیاهان دارویی داریم، می توانیم سهم ۲۰ درصدی را در این بازار داشته باشیم که خود عدد قابل توجهی است. یکی از مهم ترین رویکرد های ما در این عرصه، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و استفاده از هوش مصنوعی است.
در ادامه، دکتر مهدی سیف سهندی، دبیر سابق ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی به ارائه گزارشی از عملکرد شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی پرداخت و برنامه های کلان این شورا را در سه دسته «صنعت»، «کشاورزی» و «سلامت»( طب سنتی) تقسیم بندی کرد.
وی همین طور در ادامه اهداف برنامه عملیاتی توسعه زیست بوم نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی را در سه دسته نشاند؛ نخست، «توسعه آموزش، پژوهش، خدمات و تولید در طب سنتی»، دوم «تکمیل زنجیره ارزش صنعت گیاهان دارویی و تولید محصولات فناورانه» و سوم «ترویج توسعه فرهنگی و روابط بین الملل».
سیف سهندی، مرکز جامع طب سنتی، تولید دارو و فرآورده های گیاهی و طبیعی، تجهیزات پاراکلینیک طب سنتی، ساماندهی اسناد علمی و میراث مکتوب دانشمندان اسلامی، ایجاد زنجیره ارزش گیاهان دارویی، پالایشگاه گیاهان دارویی، بانک ملی اطلاعات گیاهان دارویی، گسترش روابط بین المللی و توسعه اکوسیستم نوآوری و صندوق پژوهش و فناوری را همچون اقداماتی دانست که این شورا عملیاتی کرده ‍ است.
بستر لازم برای توسعه بازار صادراتی گیاهان دارویی باتوجه به تنوع موجود فراهم است
پیمان صالحی، دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی ظرفیت صادراتی از دیگر حاضران جلسه، بحث خودرا در مورد ساماندهی طب سنتی و گیاهان دارویی با این نکته که ظرفیت ماده ۱۳ در قانون مالیات ۱۴۰۲ را از دست ندهیم، شروع کرد و اظهار داشت: شرکتها اغلب از ورود و سرمایه گذاری در عرصه طب سنتی و گیاهان دارویی نگرانی دارند و با اعطای تارگت سه درصدی به آنها می توانیم انگیزه لازم را برای سرمایه‎گذاری در آنها ایجادکنیم.
او همچنین، به ظرفیت صادراتی گیاهان دارویی پرداخت و اشاره کرد: بستر لازم برای توسعه بازار صادراتی گیاهان دارویی باتوجه به تنوعی که در این زمینه داریم، برقرار است و با ظرفیتی که ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی و مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی دارد، می توان این مهم ( صادرات گیاهان دارویی) را به شکل گسترده تری بسط داد.
لیلا مرادی که به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه حضور داشت هم بحث خودرا بر مساله عطاری ها متمرکز کرد و باوجود این که این بخش را بیشتر صنفی می دید، تاکیدکرد که در سامان دهی این بخش به ورود و کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیاز جدی داریم. به باور او، از آنجائیکه معاونت علمی، از قدرت اجرائی لازم برخوردار است، می تواند زمینه را برای تحقق این همزافزایی و کار بین بخشی فراهم آورد.
در توسعه بازار ضابطه مند و هدف مند گیاهان دارویی، وزارت بهداشت حرف اول را می زند
خدادوست معاون منابع انسانی توسعه مدیریت دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است و اساسا ۱۶، ۱۷ سال است که به این حوزه توجه حاکمیتی شده است اما متولی اصلی این حوزه وزارت بهداشت است و در توسعه بازار ضابطه مند و هدف مند گیاهان دارویی، وزارت بهداشت و مشخصا پزشکان حرف اول را می زنند؛ به تعبیری پزشک است که بازار را تعیین می کند و استفاده غیر علمی از گیاهان دارویی و عطاری های بدون مجوز به سیستم سلامت لطمه می زند.
به باور او، طب سنتی باید جزئی از سیستم سلامت باشد و این استراتژی ای است که در بعضی کشورها همچون چین، کره جنوبی و هند در دستور کار است و ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی حکم نخ تسیبح را دارد و اگر ظرفیت سازی نکنیم همه تلاش ها بار سیستم سلامت خواهد شد.
در این جلسه نکات دیگری از طرف دیگر حضار شامل پوشش بیمه ای خدمات حوزه طب سنتی، ادغام طب ایرانی در سیستم سلامت و ضرورت تقویت کار بین بخشی طرح شد.
در پایان این جلسه، دهقانی فیروز آبادی اظهار داشت: طب سنتی، باوجود، تاکیدات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری کماکان مظلوم و مهجور است و نیاز به اهتمام جدی تری در این زمینه داریم.
وی درباب ساماندهی عطاری ها، افزود: ساماندهی عطاری دو بعد دارد؛ نخست، ارائه مجوز که ما در معاونت علمی نمی توانیم به آن ورود نماییم و به وزارت بهداشت مرتبط می باشد اما بعد دوم، اعطاء برند حکمت بنیان در قالب شیوه های تشویقی به تعدادی از عطاری ها است و طی آن، کسب این برند را منوط به احصاء استانداردهای خاص و البته اختیاری نماییم و همین شیوه را ترویج دهیم. به باور او، با این کار، می توان اقبال به گیاهان دارویی را جهت دهی کرد.
نکته دیگری که معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بر آن تاکید داشت ضرورت حضور همه اعضا خصوصاً وزرای علوم، بهداشت، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و کار در جلسات شورا بود و در این راستا، پیشنهاد کرد جلسات آتی شورا را به گونه ای ماموریت گرا مشخصا به ماموریت های یک وزارت خانه معطوف شود تا بتوان از حضور وزرا در جلسات بهره برد.