معاون علمی رییس جمهور مطرح کرد؛ توسعه بازار صادراتی محصولات دانش بنیان با پشتیبانی از ۱۰ شرکت

خط رند ۹۱۲: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور از توسعه بازار صادراتی محصولات و خدمات دانش بنیان با پشتیبانی از ۱۰ شرکت مدیریت صادرات تخصصی دانش بنیان آگاهی داد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست مدیران عامل شرکت های مدیریت صادرات با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با رویکرد توسعه بازار صادراتی محصولات و خدمات دانش بنیان اجرا شد.
روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور در این جلسه با اشاره به نقش توانمندی ها و خدمات صادراتی در رونق زیست بوم دانش بنیان اظهار داشت: شرکت های مدیریت صادراتی (EMC) دانش بنیان های عرصه صادرات هستند که با تجربه، تخصص و توانمندی شان می توانند مسیر را برای ورود یک محصول یا خدمت، به بازار کشور هدف هموار کنند
وی با تأکید بر اینکه صادرات محصولات دانش بنیان یک خدمت دانش بنیان شمرده می شود و نیازمند تخصص است، افزود: همان گونه که طراحی و ساخت با بهره گیری از فناوری به تولید یک محصول دانش بنیان منجر می شود، صادرات محصول دانش بنیان نیز در شمار خدمات دانش بنیان قرار می گیرد. صادرات محصولات، نیازمند مجموعه ای از تخصص ها و مهارت ها است که استفاده دقیق و هوشمندانه از این توانمندی ها در نهایت ورود یک محصول یا یک خدمت دانش بنیان به بازار کشورهای هدف را رقم می زند.
دهقانی اضافه کرد: تشخیص توانمند بودن یک شرکت دانش بنیان برای ورود به بازار بین المللی و شناخت مقصد صادراتی، مسئولیت سنگین و کار مهمی است که یک گروه متخصص و توانمند از شرکت های مدیریت صادرات را می طلبد. معاونت علمی در نظر دارد با هم فکری جمعی توانمند از شرکت های مدیریت صادرات، ریل گذاری و ایجاد یک گروه متخصص، اختیارات و حمایت های لازم برای مدیریت صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان را نیز به این گروه متخصص اعطا می کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با اشاره به اینکه لازمه موفقیت یک شرکت دانش بنیان اختصاص بازار و ایجاد مسیری هموار برای حضور در بازارهای جهانی است عنوان کرد: آنچه که زنجیره ارزش فناوری را تکامل می بخشد، حضور در بازارهای داخلی و بین المللی یک محصول یا خدمت دانش بنیان است. یکی از چالش های کشور در حوزه دانش بنیان را می توان تمرکز بیش از اندازه بر روی ساخت محصول و تکنیک زدگی در نگاه عموم جامعه دانست، در صورتیکه برای موفقیت حوزه دانش بنیان، بیش از هر چیزی به متخصصانی از حوزه کسب وکار و بازار احتیاج داریم. در حقیقت مهم ترین چالش در راه تکامل جریان علم و فناوری و اقتصاد آن کمبود متخصصانی است که بتوانند بازارسازی کنند و محصول را بفروشند.
دهقانی با بیان پشتیبانی از ایجاد یک برند برجسته تخصصی صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ذیل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، افزود: در قالب این همکاری مشترک بین معاونت علمی و شرکت های توانمند عرصه مدیریت صادرات، ریل گذاری مسیر و گشایش دروازه صادراتی بازارهای هدف به روی محصولات و خدمات دانش بنیان محقق می شود. این کار را با همکاری ۱۰ شرکت EMC پیش می بریم و به کمک این برند شاخص متشکل از متخصصان مدیریت صادرات از بخش خصوصی و اعطای اختیارات و حمایت های معاونت علمی، موضوع صادراتی شدن محصولات و خدماتی را که دارای ظرفیت بالقوه صادراتی هستند دنبال می نماییم.
وی با اشاره به اینکه رویکرد معاونت علمی، حرکت منطبق با الزامات و نظرات بخش خصوصی است، افزود: نگاهمان این است که موضوعات و محورهایی را که با بخش خصوصی هم نظر هستیم و نسبت به آنها توافق داریم، مورد حمایت قرار دهیم و اینگونه نیست که اول دیدگاه را پیاده نماییم و بدنبال مجری آن در بخش خصوصی باشیم. آن چه را که بخش خصوصی به عنوان متخصص و صاحب تجربه در عرصه صادرات می داند و می تواند انجام دهد تسهیل و حمایت می نماییم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، ایجاد یک شرکت برجسته و توانمند مشترک در عرصه مدیریت صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان به کمک فعالان صاحب تجربه که جوان تر هستند و برای حرکت در راه صادرات دانش بنیان انرژی، انگیزه و علاقه کافی دارند را هدف این برنامه دانست و اظهار داشت: تلاش داریم با خلق این EMC دانش بنیان یک مسیر رسمی و مشخص برای تحقق صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان تعریف شود تا گشایش دروازه و ریل گذاری مسیر صادرات دانش بنیانی بصورت تخصصی و جامع صورت بگیرد در این راه جنس حمایت های معاونت علمی نه از جنس ایجاد محدودیت و صدور مجوز، بلکه از جنس اعتباربخشی و حمایت های تسهیل گرانه است.
گفتنی است؛ در این جلسه مدیران ۱۰ شرکت مدیریت صادراتی دیدگاه ها و تجربیاتشان را با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور و رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری مطرح نمودند.

منبع: