تلسکوپ هابل فعالیت علمی خویش را از سر می گیرد

به گزارش خط رند ۹۱۲، به قول ناسا تلسکوپ هابل که چندی قبل با مشکلی در ژیروسکوپ های خود روبرو شده بود حالا آماده از سر گرفتن فعالیت خود است.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ مداری هابل در ماه نوامبر وارد حالت ایمن خودکار شد، اما ناسا در تلاش است تا هابل را باردیگر فعال کند.
به قول ناسا، بعد از مجموعه ای از شکست ها در یکی از ابزارهای جهت دهی هابل، این تلسکوپ فضایی بزودی کار خود یعنی ثبت تصاویر از اعماق فضا را از سر خواهد گرفت.
همه چیز در روز ۱۹ نوامبر آغاز شد، زمانیکه یکی از سه ژیروسکوپ این تلسکوپ گرفتار مشکل در خوانش شدند. به صورت کلی، ژیروسکوپ ها دستگاه هایی هستند که از پرتوهای نور در گردش یا چرخ هایی که به سرعت درحال چرخش هستند استفاده می نمایند تا به دانشمندان کمک کنند شی را در جهتی که می خواهند قرار دهند. خوانش نادرست ژیروسکوپ در تلسکوپ هابل، می تواند بشدت بر اندازه گیری های علمی تاثیر بگذارد. برای تصویربرداری از یک نقطه خاص در اعماق فضا با این تلسکوپ در مدار زمین، باید مطمئن شوید که واقعا تلسکوپ رو به آن نقطه قرار گرفته است.
بنابراین، هابل در روز ۱۹ نوامبر وارد حالت ایمن شد. این حالت برنامه ریزی شده تا وقتی که مسائل خاصی در رصدخانه ایجاد می شود، به صورت خودکار فعال شود. با این وجود، محققان روز بعد توانستند تلسکوپ را باردیگر فعال کنند. اما مدت کوتاهی بعد از آن در روز ۲۱ نوامبر ژیروسکوپ هابل باردیگر در وضعیت ایمن قرار گرفت. محققان باردیگر تلسکوپ را فعال کردند اما این فعالیت تنها تا روز ۲۳ نوامبر ادامه یافت. اوضاع خوب به نظر نمی رسید.
آخرین فعال شدن حالت ایمن کمی نگران کننده بود چونکه برای مدت طولانی تری نسبت به دو بار قبلی ادامه یافته بود. البته بیش از اندازه سبب نگرانی نشد، چونکه در وهله اول، این اولین باری نیست که ژیروسکوپ هابل گرفتار مشکلاتی می شود که منجر به خاموش شدن آن می شود. و وهله دوم، این رصدخانه در واقع می تواند تنها با یک ژیروسکوپ کار کند. محققان فقط به این علت از سه ژیروسکوپ استفاده می نمایند که کارایی آنرا به حداکثر می رساند.
در روز هفتم دسامبر، ناسا تایید نمود که می خواهد یک مرتبه دیگر هابل را با هر سه ژیروسکوپ برای عملیات علمی بازیابی کند.
مقامات ناسا در اطلاعیه ای نوشتند: بر مبنای عملکرد مشاهده شده در طول آزمایش ها، تیم تصمیم گرفته است که ژیروسکوپ ها را در حالتی با دقت بالاتر در طول مشاهدات علمی فعال کند. ابزارهای هابل و خود رصدخانه در سلامت و در وضعیتی پایدار هستند.
باآنکه بیشتر از سه دهه از شروع کاوش هابل در نواحی پر جنب و جوش جهان ما می گذرد و باآنکه یک رصدخانه جدید یعنی تلسکوپ فضایی جیمز وب اخیرا بیشتر توجهات را به خود جلب کرده اما کار هابل مطمئنا هنوز به پایان نرسیده است. هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. “هابل” یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.