در همایش گرامیداشت هفته معدن تاکید شد: لزوم توجه به ایجاد نوآوری در قسمت معادن

به گزارش خط رند ۹۱۲، رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر باتاکید بر ایجاد نوآوری در معادن اظهار داشت: امیدواریم بااستفاده از فناوری های نوین نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و… در قسمت معدن تحولات صنعتی ایجاد شود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حامد ملاداودی در نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معدن در مورد جایگاه معدن در اقتصاد کشور و نحوه ارتقا آن اظهار داشت: امروز معادن و صنایع معدن ما یکی از زمینه های اقتصاد بدون نفت است؛ چون که با رشد بالا، تنوع بالای مواد و ذخایر فراوان در کشور، این بخش از اقتصاد بعنوان یکی از بخش های پیشران عنوان شد و طی سالهای اخیر نقش عمده ای در صادرات غیرنفتی و ارزآوری کشور پیدا کرده است؛ ضمن این که در شرایط تحریمی جایگزین نفت می شود.
رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: از طرفی معادن به علت ایجاد اشتغال در مناطق محروم، محرومیت زدایی و استقرار عدالت اجتماعی می توانند نقش مهمی داشته باشند. به صورتی که تا یک دهه گذشته سهم معادن در تولید ناخالص داخلی کشور ناچیز بود؛ اما طی سالهای اخیر شاهد رشد این سهم در مقایسه با بخش های دیگر هم همچون کشاورزی و غیره هستیم؛ ازاین رو این امر نیازمند توجه بیشتر حاکمیت و صنعتگران است.
ملاداودی به اهمیت نوآوری در قسمت معادن کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این امر یک لزوم است و باید دنبال نوآوری باشیم همچنان که شرکتهای بزرگ بخش معادن دنیا نوآوری را با جدیت پیگیری می کنند. اما متاسفانه در کشور ما دو دسته معادن بزرگ را در اختیار دارند این امر باعث شد که نوآوری و رقابت با کندی وارد بخش معادن ما شود. امیدواریم با تصمیم گیری های خوبی که صورت می گیرد انقلاب صنعتی چهارم و نوآوری با جدیت پیگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کشور ما در انقلاب های صنعتی دیگر یعنی اول، دوم و سوم رویکرد انفعالی داشته است. به علت این که اتفاقاتی در سطح دنیا افتاده و پادشاهان از آن دنباله روی کردند، بسیار در این عرصه عقب ماندند.
این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: امیدواریم در انقلاب چهارم که مواردی همچون هوشمندسازی، استفاده از تکنولوژی های جدیدی نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین، ماشین های خودران، اینترنت اشیا برای ردیابی و مسیریابی ماشین آلات و وصل کردن آن به سیستم اینترنت و غیره نه رویکرد انفعالی و نه رویکرد شیفتگی داشته باشیم و با استفاده از ظرفیتهای داخلی و نخبگی سهم عمده ای در این تحولات صنعتی ایفا نماییم.
در ادامه این همایش کیان میرآفتابی زاده دبیر انجمن علمی دانشکده معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: این مراسم هر ساله همانند ۱۸ دوره گذشته همزمان با روز معدن برگزار می شد اما سال جاری به علت شهادت شهدای خدمت با ۱۱ روز تاخیر برگزار گردید.
وی تصریح کرد: نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن حول محور نقش انقلاب صنعتی چهارم برگزار می گردد. دانشجویان همانند دوره های قبل کمک کردند این مراسم را برگزار نماییم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: محور نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری جهت توسعه و پیشرفت معادن در آینده اقتصاد کشور و با عنایت به نگاه کلی کشورهای صنعتی و معدنی به هوشمندسازی و مکانیزه کردن داده ها در معادن می باشد بر این اساس دانشجویان و صنعگران باید در این عرصه توجه بیشتری داشته باشند.

منبع: