زمین ما، آینده ما شعار روز جهانی محیط زیست

به گزارش خط رند ۹۱۲، اصفهان سال جاری، روز جهانی محیط زیست ۲۰۲۴، با شعار «زمین ما، آینده ما» بر احیای زمین، توقف بیابان زایی و ایجاد مقاومت در مقابل خشکسالی تاکید می کند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا و به نقل از سایت سازمان ملل متحد، هر ساله، از سال ۱۹۷۳ و در ۵ ژوئن، روز جهانی محیط زیست به رهبری برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، توسط میلیونها نفر در سرتاسر جهان گرامی داشته می شود. امسال نیز روز جهانی محیط زیست به میزبانی عربستان سعودی انجام شد.

بر اساس آمارها و گزارش های جدید، در سرتاسر جهان، اکوسیستم ها در معرض تهدید جدی هستند؛ از جنگلها و زمینهای خشک گرفته تا زمینهای کشاورزی، دریاچه ها و طبیعتی که هستی بشر به آن وابسته است.

علاوه بر این، برمبنای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی، تا حالا ۴۰ درصد از زمینهای کره زمین تخریب شده است که این مسئله بطور مستقیم نیمی از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین، تعداد دفعات و طول مدت خشکسالی ها از سال ۲۰۰۰ به میزان ۲۹ درصد بالا رفته است که در صورت انجام ندادن اقدامی فوری، خشکسالی ممکنست تا سال ۲۰۵۰ بر سه چهارم جمعیت جهان تأثیر بگذارد.

احیای زمین یکی از اهداف مهم سازمان ملل در مورد احیای اکوسیستم در سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ است. همچنین، احیای زمین نقش به سزایی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار دارد.

«زمین ما، آینده ما»

به همین دلیل است که روز جهانی محیط زیست ۲۰۲۴ با شعار «زمین ما، آینده ما» بر احیای زمین، توقف بیابان زایی و ایجاد مقاومت در مقابل خشکسالی تاکید می کند. ما انسان ها نمی توانیم زمان را به عقب برگردانیم، اما می توانیم جنگلها را پرورش دهیم، منابع آب را احیا و خاک ها را بازگردانیم. ما نسلی هستیم که می توانیم با زمین صلح نماییم.

سال ۲۰۲۴، سی امین سالگرد کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با بیابان زایی است و شانزدهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون (COP ۱۶) سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی (UNCCD) از ۲ تا ۱۳ دسامبر ۲۰۲۴ در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار می گردد.

اما چه باید کرد؟

زمان رو به پایان است و طبیعت در معرض خطر جدی است. برای نگه داشتن گرمایش جهانی زیر ۱.۵ درجه سانتیگراد در این قرن، باید انتشار گازهای گلخانه ای سالانه را تا سال ۲۰۳۰ به نصف کاهش دهیم. بدون انجام اقدامی جدی، آلودگی هوا ممکنست تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و زباله های پلاستیکی وارد شده به اکوسیستم های آبی حدودا سه برابر افزایش پیدا کنند. از ین جهت، تا سال ۲۰۴۰ ما ساکنان زمین برای نجات جان خود و زمین نیاز به اقدامی فوری برای رسیدگی به معضلات زیست محیطی داریم.

منبع: