تولید روزانه یک موشک در کارخانه ایلان ماسک

خط رند ۹۱۲: سرویس علم و فناوری ایسنا امروز ۲۰ خرداد میزبان اخبار قابل توجه داخلی و بین المللی بوده است که با هم نگاهی به گزیده و خلاصه ای از این اخبار خواهیم انداخت.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اجرای «پروژه ماه» توسط شرکت دانش بنیان دانشگاه تهران، جزییات پرتاب دو محموله سازمان فضایی تا پایان دولت سیزدهم، پرتاب ماهواره های «کوثر» و «هدهد»، دلیلهای توقف پرتاب «شریف ست» در دهه ۹۰ از اخبار فضایی داخلی و ردیابی موشک های مافوق صوت با سنسورهای فضایی، رد پیشنهاد یک میلیاردر برای تعمیر هابل توسط ناسا، آدم برفی فضایی با طعم شیرین صابونی، کارخانه آینده «اسپیس ایکس» با تولید روزی یک موشک و هفتمین سفر فضایی «ویرجین گلکتیک» از اخبار فضایی بین المللی امروز سرویس علم و فناوری ایسنا بودند. از سایر اخبار جالب و قابل توجه می توان به ترجمه پارس سگ با هوش مصنوعی، تازه ترین و عجیب ترین زین دوچرخه، ماجرای پرداخت ۵۶ میلیارد دلاری تسلا به ایلان ماسک، توضیحات پژوهشگران درباره ی شدت گرفتن بخارات آتشفشان تفتان و رونمایی از جایزه قانعی راد اشاره نمود.
برای مطالعه نسخه کامل هر خبر روی تیتر آبی رنگ کلیک کنید.
ردیابی موشک های مافوق صوت با سنسورهای فضایی
ایالات متحده نخستین ردیابی موشک مافوق صوت را با سنسورهای فضایی آزمایش می کند و در آزمایش های آتی توانایی این فناوری را در ارائه هشدار اولیه و هدف گیری دقیق تهدیدات مافوق صوت ارزیابی خواهدنمود.
اجرای «پروژه ماه» در دستور کار شرکت دانش بنیان دانشگاه تهران
با انتشار فراخوان ماه نورد از طرف کشور چین، یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه تهران موفق شد رتبه اول را کسب کند و اجرای پروژه ای با عنوان ماه شامل ماه گرد، ماه نشین و مدارگرد را در دستور کار خود قرار داده است.
چرا ناسا پیشنهاد میلیاردر آمریکایی را برای نجات هابل رد کرد؟
با وجود این که «جرد آیزاکمن» کارآفرین آمریکایی میلیاردر یک پیشنهاد را برای ماموریت خدمت رسانی به «تلسکوپ فضایی هابل» ارائه کرده بود، ناسا این پیشنهاد را رد کرد. این گزارش به بررسی دلیلهای رد این پشنهاد از طرف ناسا و راهکارهای احتمالی پرداخته است.
آدم برفی فضایی با طعم شیرین صابونی
دانشمندان فکر می کنند جرم فضایی آلتیما ثولی کمربند کویپر یک جهان شکری است که رنگ مایل به قرمز آنرا نیز توضیح می دهد.
جدیدترین و عجیب ترین زین دوچرخه ساخته شد
یک مهندس استرالیایی یک زین جدید برای دوچرخه ها ساخته است که علاوه بر شمایل عجیب و غریبش خاصیت منحصر به فردی دارد و می تواند همزمان با حرکت پاهای دوچرخه سوار حرکت نماید.
ترجمه پارس سگ با هوش مصنوعی!
یک هوش مصنوعی جدید می تواند صدای پارس سگ ها را برای ما انسان ها ترجمه کند.
کارخانه آینده «اسپیس ایکس» روزانه یک موشک «استارشیپ» می سازد
یکی از اهداف بزرگ شرکت «اسپیس ایکس»، تکمیل ساخت کارخانه بزرگ «استارفکتوری» است که می تواند یک موشک جدید «استارشیپ» را در هر روز تولید نماید.
ماجرای پرداخت ۵۶ میلیارد دلاری تسلا به ایلان ماسک چیست؟
چند روزی است که خبر فرا رسیدن زمان اهدای پاداش ۵۶ میلیارد دلاری تسلا به ایلان ماسک پخش شده و سوالاتی پیرامون اینکه آیا تسلا به این پیمان دیرینه عمل می کند یا خیر مطرح می شود. حالا نگاهی خواهیم داشت به دلیل و ماجرایی که پشت اعطا یا عدم اعطای این پاداش وجود دارد.
حضور بیش از ۳۴۰ شرکت و نهاد در دومین دوره نمایشگاه ملی آبادیران
مدیر برنامه ملی آبادیران اظهار داشت: امسال باتوجه به کوشش های دبیرخانه برنامه ملی آبادیران حضور ۴۵ نهاد و دستگاه اجرائی را خواهیم داشت که در مقایسه با سال قبل رشدی دو برابری را شاهد می باشیم و علاوه بر این تعداد ۲۸۱ شرکت دانش بنیان، خلاق و فناور و ۲۰ گروه جهادی و مردمی در نمایشگاه حضور دارند.
آبادیران؛ تلفیق جریان علم و فناوری با حضور مردم
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور ضمن اشاره به برگزاری دومین نمایشگاه آبادیران در روز ۲۲ خرداد، اظهار داشت: نمایشگاه ملی آبادیران در دور دوم گام بلندی به سمت ایران آباد، پیشرفته و پیشرو در منطقه و جهان بر می دارد.
جزئیات پرتاب دو محموله سازمان فضایی تا پایان دولت سیزدهم
رییس سازمان فصایی ایران از دو پرتاب تا پایان دولت سیزدهم آگاهی داد و اظهار داشت: نخستین پرتاب سوخت جامد تا آخر سال از پایگاه چابهار صورت می گیرد.
«رویش» و «شکوفا» ۲ بسته حمایتی جدید صندوق نوآوری از دانش بنیان ها
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از دو بسته حمایتی دیگر شامل «رویش» و «شکوفا» در قالب برنامه «جهش تولید دانش بنیان» و در امتداد توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور رونمایی نمود.
پرتاب ماهواره های «کوثر» و «هدهد» بخش خصوصی در پاییز
با رونمایی از دو ماهواره بخش خصوصی با اسامی «کوثر» و «هدهد» اعلام گردید این دو ماهواره در پاییز سال جاری با پرتابگر خارجی پرتاب می شوند.
هفتمین سفر فضایی «ویرجین گلکتیک» انجام شد
هواپیمای فضایی شرکت «ویرجین گلکتیک» به همراه شش سرنشین به فضای زیر مداری سفر کرد و هفتمین پرواز فضایی تجاری را برای این شرکت رقم زد.
رئیس جمهور شهید بر مشارکت جدی بخش خصوصی در پرتاب ماهواره تاکید داشتند
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در عرصه زیرسیستم، طراحی و ساخت ماهواره در بخش خصوصی شاهد رشد هستیم، اظهار داشت: رییس جمهور شهید بر مشارکت جدی بخش خصوصی تاکید داشتند و در همین راستا امسال شاهد پرتاب های مختلف ماهواره بخش خصوصی خواهیم بود.
نروژ با پرداخت پول به ایلان ماسک مخالفت کرد
صندوق ثروت نروژ به پرداخت ۵۶ میلیارد دلاری تسلا به ایلان ماسک رای منفی می دهد.
توضیحات پژوهشگران درباره ی شدت گرفتن بخارات آتشفشان تفتان
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی زاهدان با بیان اینکه برمبنای مشاهدات در قله کوه تفتان تعداد مجاری خروج گاز افزایش پیدا کرده و همین طور تا حدودی شدت دودخان آتشفشانی نیز افزوده شده است، اظهار داشت: بخش اعظم این گازها حاصل نفوذ نزولات جوی هستند که امسال شدت این نزولات نسبت به سنوات گذشته بیشتر بوده است.
جایزه قانعی راد رونمایی می شود
در مراسم جایزه ترویج علم، از جایزه قانعی راد رونمایی می شود.
دلایل توقف پرتاب «شریف ست» در دهه ۹۰/پیشرفت ۶۰ درصدی پایگاه فضایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بعد از نخستین بازدید رییس جمهور شهید از دستاوردهای فضایی در نقاط دوردست و پس از ۱۱ سال شورای عالی فضایی به ریاست آیت الله رئیسی و بعد از آن جلسه دوم نیز اجرا شد. جلسه سوم شورای عالی فضایی نیز سه شنبه برگزار می گردد. نقطه شروع فعالیت فضایی کشور همان جلسه ای بود که آذرماه ۱۴۰۰ اجرا شد.
راه اندازی واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی با نانوکاتالیست ایرانی
یکی از شرکت های فناور به سفارش یکی از شرکت های فعال در عرصه نفت و گاز، نانو کاتالیست پیش ریفرمینگ برای تولید هیدروژن پالایشگاهی را به تولید رساند که این نانو ساختار در واحد هیدروژن پالایشگاه آبادان مورد بهره برداری قرار گرفت.
صدور مجوز برای بازیگران اکوسیستم نوآوری کشور؛ آری یا خیر؟
در صورتیکه معاونت علمی ریاست جمهوری در سیاستگذاری جدید خود حذف تعدادی از مجوزها را با هدف توسعه اکوسیستم نوآوری کشور، اجرائی کرده است؛ ولی تعدادی از بازیگران این اکوسیستم مانند کارخانه های نوآوری همچنان با چالش اثبات هویت خود به مشتریان خود که تیم های فناور و دانش بنیان هستند، مواجهند.