با کمک رصدخانه پرتو ایکس چاندرا انجام می شود کشف سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت در پرتو ستاره های مجاور

خط رند ۹۱۲: ستاره شناسان امیدوارند با مشاهده تابش ستاره ها بتوانند به احتمال قابل سکونت بودن سیاره های فراخورشیدی پی ببرند.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، جستجوی حیات فرازمینی یک حوزه جذاب از علوم فضایی است و ستاره شناسان با وظیفه شناسی این مسیر را ادامه می دهند.
به نقل از اسپیس، ستاره شناسانی که از «رصدخانه پرتو ایکس چاندرا»(CXO) ناسا و رصدخانه «ایکس ام ام-نیوتون»(XMM-Newton) آژانس فضایی اروپا استفاده می نمایند، در یک پژوهش جدید شرکت دارند و امیدوارند که زمینه لازم را برای پروژه های آینده فراهم آورند.
پژوهشگران از چاندرا برای مطالعه پرتوهای ساطع شده از ستاره های مجاور استفاده می نمایند تا بفهمند آیا سیاره فراخورشیدی که به دور آن ستاره ها می چرخد، ​​می تواند قابل سکونت باشد یا خیر. پرتو ایکس و پرتو فرابنفش می توانند در سطوح بسیار بالا به جو سیاره فراخورشیدی صدمه برسانند و احتمال پشتیبانی از حیات را به آن شکلی که ما می شناسیم، کاهش دهند.
«بریانا بایندر»(Breanna Binder)، ستاره شناس «دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا»(Cal Poly) و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: بدون مشخص کردن پرتوهای ایکس ساطع شده از ستاره میزبان، ما یک عنصر کلیدی را در رابطه با این که آیا یک سیاره واقعا قابل سکونت است یا خیر، از دست خواهیم داد. ما باید ببینیم که این سیارات چه مقداری را از دوزهای پرتو ایکس دریافت می کنند.
این گروه پژوهشی تابحال ۵۷ ستاره مجاور را مورد بررسی قرار داده اند و روشنایی و انرژی انتشار پرتو ایکس آنها را به همراه سرعت تغییر خروجی پرتو ایکس ناشی از شراره های ستاره ای تحلیل و بررسی کرده اند. «سارا پیکوک»(Sarah Peacock)، پژوهشگر «دانشگاه مریلند در بالتیمور»(UMB) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما ستاره ها را در جایی شناسایی کرده ایم که محیط تابش پرتو ایکس منطقه قابل سکونت، مشابه یا حتی ملایم تر از محیط تکامل زمین است. چنین شرایطی امکان دارد یک نقش کلیدی را در حفظ اتمسفر غنی مشابه اتمسفر زمین بر عهده داشته باشند.
باآنکه تنها بعضی از این ۵۷ ستاره، سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت شناخته شده را شامل می شوند، اما به احتمال زیاد سیارات فراخورشیدی قابل سکونت بیشتری وجود دارند که هنوز پیدا نشده اند. بیشتر از ۵۵۰۰ سیاره فراخورشیدی کشف شده اند، اما نزدیک به ۱۰ هزار گزینه دیگر هم درحال ارزیابی هستند. احیانا میلیاردها سیاره فراخورشیدی فقط در کهکشان راه شیری وجود دارند.
«ادوارد شویترمن»(Edward Schwieterman)، اخترزیست شناس «دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید»(UC Riverside) اظهار داشت: ما نمی دانیم که چه تعداد سیاره شبیه به زمین در تصاویر نسل بعدی تلسکوپ ها کشف خواهد شد، اما می دانیم که رصد کردن آنها پرهزینه و بسیار دشوار خواهد بود. این داده های پرتو ایکس به اصلاح و اولویت بندی لیست اهداف و همینطور به دست آوردن نخستین تصویر از سیاره ای شبیه به زمین کمک می کنند.

منبع: