در دانشگاه امیرکبیر انجام شد؛ تولید بومی نوعی پلیمر تصفیه آب برای کاهش وابستگی به خارج از کشور

خط رند ۹۱۲: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی ساخت نوعی پلیمر برای تصفیه آب و فاضلاب رسیدند که سبب کاهش وابستگی کشور به خارج می شود.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی عاشوری دانش آموخته دوره دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی دکتر منوچهر خراسانی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر پروژه ای با عنوان «سنتز لخته سازهای پایه پلی آکریل آمید: اثر پارامتر های موادی و فرایندی بر شکل ظاهری لخته ها» را اجرائی کردند.
عاشوری در این زمینه اظهار داشت: این طرح پژوهشی با هدف رفع کمبود منابع آب و خشکسالی در بیشتر جوامع به ویژه در ایران و همین طور نیاز مبرم به تصفیه آب های آلوده به عنوان یک راه حل حیاتی برای حفظ منابع آبی و محیط زیست در قالب پایان نامه دوره دکتری اجرائی شد.
وی با اعلان اینکه در این طرح پژوهشی محصولی برای لخته سازی و شفاف کردن آب های آلوده به تولید رساندیم، اظهار داشت: استفاده از این پلیمر موجب رسوب دادن و لخته سازی تمام ذرات معلق در سیال ها همچون آب و فاضلاب و همین طور در صنایع مواد معدنی و نفت و گاز می شود.
با توجه به عملکرد عالی این محصول، امکان بومی سازی، تجاری سازی، بهبود فناوری و اقتصادی کردن تولید در عرصه تصفیه آب ها آلوده وجود دارد.
مجری طرح عنوان این محصول را ساخت «پلی آکریل آمید» دانست که به روش پلیمریزاسیون امولسیون معکوس تولید شده است، اشاره کرد: فاز اول این طرح پژوهشی از سنتز پلی آکریل آمید غیر یونی آغاز شد و رسیدن به وزن مولکولی بالای پلیمر از دیگر فازهای این طرح محسوب می شود. محصول نهایی بوسیله تنظیم و کنترل شرایط پلیمریزاسیون و به دست آوردن پلی الکترولیت هایی با دانسیته بارهای متفاوت تهیه شد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر بزرگترین مشکل تولید این محصول را سنتز پلیمری با وزن مولکولی بالا و ساختار خطی به همراه حلالیت مناسب آن در آب عنوان نمود و تصریح کرد: این محصول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب و همین طور صنایع فرآوری مواد معدنی و صنعت کاغذسازی به کار می آید.
عاشوری با اعلان اینکه مقاله این تحقیق در کنفرانس ملی پلیمر و کنفرانس ملی رنگ ارائه شده است، اضافه کرد: بمنظور تولید صنعتی، موفق به انعقاد قرارداد با یک شرکت دانش بنیان شدیم. در این همکاری مبادرت به اجرای طرح پایلوت و تولید نیمه صنعتی آن شده است.
وی کاهش وابستگی به واردات، تقویت صنعت داخلی و تامین نیازهای داخلی را از مزایای دستیابی به دانش فنی تولید این پلیمر عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیکه خیلی از پژوهشگران در مراکز علمی بر روی توسعه این محصول مطالعات زیادی انجام داده اند ولی همچنان شاهد واردات هنگفت آن خصوصاً از کشور چین هستیم.