با امضا تفاهم نامه ای محقق می شود؛ صنعتی سازی فناوری های راهبردی نانو و میکرو

خط رند ۹۱۲: ستاد نانو و وزارت صمت در امتداد کمک به صنعتی سازی فناوری های راهبردی نانو و میکرو و همکاری در شکل دهی و راه اندازی اندیشگاه نانو و صنعت با یکدیگر همکاری می کنند.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ستاد نانو، نشست مشترک «صنعتی سازی و گسترش کاربردهای صنعتی فناوری نانو» با حضور مدیران و کارشناسان ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو و معاونت هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت در ساختمان فنگاه وزارت صمت اجرا شد.
در این جلسه با مرور برنامه ها و اقدامات اجراشده در یک سال گذشته، در مورد توسعه همکاری ها برای تسریع صنعتی سازی فناوری های توسعه یافته نانو و میکرو و گسترش کاربردهای صنعتی آنها گفتگو و تبادل نظر شد. در این جلسه در راستای تسهیل اجرای راهکارهای برنامه ریزی شده، تفاهم نامه‌ی همکاری میان ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو و معاونت هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت، به امضای دکتر فولادگر معاون وزیر صمت و دکتر احمدوند دبیر ستاد رسید.
در شروع این جلسه، آقای مهندس حسین زاهدی، مشاور و دستیار معاون وزیر صمت، ضمن تشریح اقدامات و پیگیری های کمیته مشترک صمت و ستاد، به تبیین برنامه های مشترک پیشنهادی بر طبق همفکری انجام شده در سلسله جلسات مستمر کارشناسی ستاد اشاره کردند.
در ادامه، دکتر عماد احمدوند، دبیر ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو، به تشریح آخرین وضعیت توسعه فناوری نانو و صنعتی سازی این دستاوردها و بازار رو به رشد محصولات نانو ساخت کشور پرداختند. همین طور با اشاره به توانمندی های شرکت های نانو، رویکرد ستاد در پرداختن به حل مسائل مهم کشور مبتنی بر راهکارهای فناورانه را تبیین کردند. در این جهت ایشان به عنوان یک نمونه به افتتاح هفته گذشته کارخانه فرآوری لجن و پودرهای اکسیدی فولاد در اصفهان اشاره داشتند که با راه اندازی این خط توسط شرکت دانش بنیان فولاد اکسیر فدک، از پسماندهای انباشت شده در فولاد مبارکه، سالانه ۲۵ هزار تن کنستانتره تولید می شود که علاوه بر کسب درآمد از این پسماندها، اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارد. راه اندازی این خط، پایه گذاری توسعه اقتصاد چرخشی در صنعت فولاد کشور بر پایه یک فناوری پیشرفته بومی است که با موفقیت در مجتمع فولاد مبارکه اکنون می تواند در سایر واحدهای تولیدی کشور به کار گرفته شود.
در این جلسه، دکتر فولادگر، معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت، ضمن تشکر و تقدیر از اقدامات و پیگیری های کمیته مشترک، خاطر نشان کردند که باید به ایجاد ارزش افزوده اقتصادی ناشی از توسعه فناوری توجه ویژه کرد و با اشاره به تاکیدات وزیر محترم صمت بر ایجاد شرکت های دانش بنیان صادرات محور به تبیین نقش پشتیبانی و حمایتی این وزارت خانه از این حرکت در کشور پرداختند.
ایشان به اهمیت سرمایه گذاری شرکت های صنعتی بزرگ در توسعه فناوری اشاره داشتند و به برنامه ریزی برای برگزاری هشتمین رویداد صنعت دانش بنیان در عرصه فناوری نانو برای پشتیبانی از تبادل فناوری بین شرکت های فناور و صنعتی اشاره کردند.
در این جلسه، آقای مهندس اسماعیلی، مدیر برنامه تجاری سازی فناوری نانوحباب، کاربردهای این فناوری را در کشاورزی، تصفیه آب و پساب، حوزه سلامت و … برای حاضرین ارائه کردند و ظرفیتهای اقتصادی این فناوری را برای کشور قابل توجه دانستند. ایشان با تبیین توانمندی های شرکتهای ایرانی در این زمینه به ارائه پروژه های موفق صنعتی توسط آنها در چند سال اخیر پرداختند.
در پایان، دبیر ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو و معاون وزیر صمت، تفاهم نامه همکاری را امضا کردند. محورهای این تفاهم نامه عبارت اند از کمک به صنعتی سازی فناوری های راهبردی نانو و میکرو، همکاری در برگزاری رویدادهای تخصصی مشترک در عرصه فناوری های نانو و میکرو، همکاری در شکل دهی و راه اندازی اندیشگاه نانو و صنعت، ایجاد زمینه های مناسب برای آگاه سازی مدیران، کارشناسان و فعالان صنایع و معادن، همکاری در حوزه های پژوهشی با محوریت پایش تکنولوژی های جدید و مطالعات نوآوری و صنعتی سازی نانو و میکرو و برگزاری سلسله نشست های تخصصی بین مدیران و کارشناسان ستاد و صمت.