بسته خبری علم و فناوری خداحافظی ژاپن با یک فناوری قدیمی

به گزارش خط رند ۹۱۲، سرویس علم و تکنولوژی امروز میزبان اخبار جالبی از داخل ایران تا سایر کشورهای جهان بوده است که نگاهی بر خلاصه ای از آنها خواهیم داشت.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، از خداحافظی ژاپن با یک فناوری قدیمی تا ساخت دقیق ترین ساعت اتمی جهان، از تأثیر فاجعه چرنوبیل بر پرندگان تا تأثیر بی خوابی بر مغز انسان و چندین خبر دیگر از اخبار قابل توجه امروز بوده اند که با هم خلاصه ای از آنها را مرور خواهیم کرد. برای مطالعه نسخه کامل هر یک از اخبار کافی است بر روی تیتر آبی رنگ خبر کلیک کنید.
دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد
ایالات متحده دقیق ترین ساعت اتمی جهان را برای تقویت علوم فضایی ساخته است. ساعتهای اتمی مبتنی بر نور در مقایسه با ساعتهای مبتنی بر امواج مایکرو به صورت بالقوه می توانند هر ۳۰ میلیارد سال یک ثانیه را از دست بدهند و خطای بسیار کمی دارند.
خداحافظی ژاپن با فلاپی دیسک
آژانس دیجیتال این کشور همه سیستم های قدیمی خود به جز یک مورد را کنار گذاشته است.
تاثیری که فاجعه چرنوبیل بر پرندگان آوازخوان گذاشت
پرندگان آوازخوان چرنوبیل اثرات تشعشعات هسته ای بر حیات وحش را نشان می دهند.
چقدر به ساخت تراشه هایی که اتلاف انرژی ندارند، نزدیک هستیم؟
فیزیکدانان نظری در دانشگاه اوترخت، با همکاری محققانی از دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، کشف کرده اند که عایق های توپولوژیکی امکان دارد در بُعد ۱٫۵۸ هم وجود داشته باشند، این می تواند برای پردازش اطلاعات با مصرف انرژی بهینه استفاده گردد.
یک تراشه کوچک جای موش های آزمایشگاهی را می گیرد
بهینه سازی سیستم های دارورسانی(DDS) برای اندام ها و رگ های خونی به منظور به حداکثر رساندن اثربخشی درمان دارویی خیلی مهم است. یک تیم تحقیقاتی وابسته به UNIST متد جدیدی را برای به حداکثر رساندن اثربخشی درمانی داروها از راه استفاده از فناوری اندام روی تراشه (OoC) عرضه کرده است.
هوش مصنوعی جدید متا از روی متن، تصاویر ۳ بُعدی می سازد
مدل جدید هوش مصنوعی متا می تواند متن های مختلف را در کمتر از یک دقیقه به تصاویر سه بُعدی تبدیل کند.
بی خوابی می تواند انسان را به یک احمق تمام عیار تبدیل کند
نتایج تحقیقات جدید محققان مکزیکی اخطار می دهد که بی خوابی شبانه ضریب خظا را زیاد می کند و حتی امکان دارد شما را کُند و خنگ کند.
برگزاری وبینار تخصصی معرفی و کاربرد نرم افزار Revit در صنعت ساخت
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با هدف ترویج و توسعه تکنولوژی های جدید، وبینار تخصصی معرفی و کاربرد نرم افزار Revit را در صنعت ساخت وساز و پروژه های BIM برگزار می نماید.
دیوارهای این ویلا حرکت می کند!
به صورت معمول، اگر بخواهید در یک خانه ویلایی زندگی کنید باید بین خانه ای که محیط اطراف آن باز است یا خانه ای که حریم خصوصی دارد، یکی را انتخاب کنید. با این وجود، یک شرکت آلمانی طرح خانه ای را عرضه کرده که هر دو مورد را در بر می گیرد.
دولت آینده با حفظ نخبگان و گسترش فعالیتهای دانش بنیانی به بهبود وضعیت سفره های مردم کمک کند
به اعتقاد فعالان حوزه اکوسیستم نوآوری و دانش بنیانی کشور، دولت آینده می تواند در سایه به کارگیری افراد کارشناس حاذق به بهبود وضعیت سیاست خارجی همت گمارد تا با نگهداشت نخبگان در کشور، مسیر شکوفایی طی شود.
سناریوی فرضی ناسا برای پیشگیری از برخورد سیارک به زمین
کارشناسان ناسا یک سناریوی برخورد فرضی را آزمایش کرده اند تا برای جلوگیری از برخورد سیارک به زمین آماده شوند.
نقش آفرینی ایران در توسعه فناوری و نوآوری کشورهای عضو «بریکس»
با حضور نماینده معاونت علمی ریاست جمهوری در ششمین نشست کارگروه زیرساخت های پژوهشی و طرح های کلان علمی کمیسیون علم و فناوری بریکس، زمینه جهت استفاده و تبادل ظرفیتهای فناورانه و نوآورانه ایران و کشورهای عضو فراهم گردید.