کتاب خوانی بازیگران فقید، ایجاد پایگاه جامع علوم زمین تا انتهای سال و دیگر اخبار مهم امروز

خط رند ۹۱۲: علم و فناوری در ایران و جهان در روزی که گذشت، شاهد اخبار جالب توجهی بود که در این بسته خبری به مرور آنها می پردازیم.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، امروز شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ دنیای علم و فناوری در ایران و سایر نقاط جهان حامل خبرهای متنوعی برای ما بود که در این بسته خبری آنها را گرد آورده ایم تا به شکل خلاصه به محضر شما مخاطبان ارجمند تقدیم نماییم.
از اختلال مغزی به سبب مخلوط کردن الکل با نوشابه های انرژی زا و انتشار تصاویر سیارک های تازه گذشته از کنار زمین گرفته تا بومی سازی مبدل های فرکانسی صنایع فولاد و مس در کشور و ایجاد پایگاه جامع علوم زمین کشور تا انتهای سال جاری به همراه چند خبر دیگر همگی از مهم ترین اخبار علم و تکنولوژی امروز بودند.
گفتنی ست که شما مخاطبان گرامی می توانید با لمس هر یک از تیترها که به رنگ آبی درآمده است، بصورت مستقیم به خبر مورد نظر خود هدایت و از مشروح آن مطلع شوید.
هوش مصنوعی ذهن خوان ساخته شد
یک هوش مصنوعی ذهن خوان با فراگیری تمرکز روی قسمت های مشخصی از مغز می تواند افکار انسان را با دقتی بی سابقه بخواند و تصاویری را از آنها بوجود آورد.
هوش مصنوعی با صدای بازیگران فوت شده کتاب می خواند
شرکت نرم افزاری «الون لبز»، هوش مصنوعی را برای روایت کردن کتاب های صوتی با صدای بازیگران درگذشته به کار گرفته است.
ناسا تصاویر سیارک های تازه گذشته از کنار زمین را منتشر کرد
ناسا تصاویری از سیارک های بزرگی را که بتازگی از کنار زمین عبور کرده اند، منتشر نمود.
مخلوط نوشابه انرژی زا با الکل عملکرد مغز را مختل می کند
یک مطالعه جدید روی موش ها نشان داده است که مخلوط نوشیدنی های انرژی زا با الکل می تواند عملکرد مغز را مختل کند.
رصد یک ستاره نوترونی که به سرعت درحال چرخش است
پژوهشگران آمریکایی هنگام رصد آسمان، یک ستاره نوترونی به سرعت درحال چرخش کشف کردند که پرتوهایی از تشعشعات را مانند یک فانوس دریایی کیهانی در سرتاسر جهان می چرخاند.
زاغ ها هم مانند انسان حافظه رویدادی دارند
گروهی از زاغ ها در پژوهش جدید «دانشگاه کمبریج» نوعی حافظه را نشان داده اند که بوسیله آن می توانند وقایع گذشته را به یاد بیاورند.
فناوری که بدن شما را به یک کارخانه تولید دارو تبدیل می کند
برمبنای یک مطالعه جدید، فناوری آران ای پیامرسان(mRNA) مهندسی شده سلول ها را به کارخانه های زیستی کوچکی تبدیل نموده است که داروهایی را برای درمان موفقیت آمیز بیماریهای التهابی پوست و دو نوع سرطان تولید می کنند.
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می گیرد؛ شروع ثبت نام دانش بنیان ها برای حضور در نمایشگاه بین المللی ترکیه
پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه پلاست اوراسیای ترکیه با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی.
ایجاد پایگاه جامع علوم زمین کشور تا پایان امسال
مدیرکل دفتر پایگاه داده های علوم زمین اعلام نمود: با هدف یکپارچه سازی اطلاعات و داده های در رابطه با حوزه علوم زمین کشور، راه اندازی «پایگاه جامع علوم زمین کشور» با محوریت علمی-فنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و همکاری بخش های معدنی وزارت صمت در دستور کار قرار گرفته است.
بومی سازی مبدل های فرکانسی صنایع فولاد و مس در کشور
یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مبدل های فرکانسی شده که دستگاهی الکترونیکی یا الکترومکانیکی است و جریان متناوب با یک نوع فرکانس (بسامد) را به فرکانسی دیگر تغییر می دهد. این محصول در صنایعی مثل فولاد و مس به کار می رود و برای درایو موتورهای سنکرون حدود ۶.۶ کیلو ولت استفاده می شود.
راه اندازی لابراتوار اندازه گیری دقیق با هدف صرفه جویی ارزی
با راه اندازی لابراتوار اندازه شناسی از طرف یکی از شرکت های فناور، زمینه ای برای صرفه جویی ارزی و ورود محصولات داخلی به بازارهای بین المللی فراهم می شود.
آغاز ثبت نام حضور در پاویون دانش بنیان ها در نمایشگاه عمان هلث
پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی، دارویی، آزمایشگاهی و سلامت عمان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی.
محققان کالج دانشگاهی لندن: سیگار کشیدن می تواند موجب مبتلاشدن به زوال عقل شود
سیگار کشیدن ممکنست تاثیرگذارترین عامل در ابتلای افراد مسن به زوال عقل باشد. این نکته نگران کننده از یک مطالعه پیشگامانه در ۱۴ کشور اروپایی به دست آمده است نشان میدهد که وقتی صحبت از حفظ عملکرد شناختی با افزایش سن می شود، بیشترین تأثیر ممکنست از طرف یک انتخاب سبک زندگی منفرد باشد و آن سیگار کشیدن یا سیگار نکشیدن است.
دو ماده معدنی جدید در چین کشف شد
زمین شناسان چینی، مواد معدنی جدیدی را در بزرگ ترین معدن خاکی کمیاب جهان یافته اند.
کاهش ۵۰ درصدی و ۳۰ درصدی مصرف گاز و برق با سیستم هوشمند موتورخانه
مهندسان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی تجهیزات کنترل هوشمند موتورخانه ها، مرغداری ها و گلخانه ها را به تولید رساندند که بگفته آنها بهره گیری از این سیستم سبب کاهش ۵۰ درصدی مصرف گاز و کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق می شود.
تولید «بذر اصلاح شده کلزا مقاوم به بیماری و سرما» از طرف دانش بنیان ها
پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان موفق شدند گونه جدیدی از بذر کلزا زمستانه را تولید و بومی سازی کنند.

منبع: