با حضور معاون علمی رییس جمهور؛ افتتاح مرکز ملی پیشران طراحی تراشه

به گزارش خط رند ۹۱۲، مرکز ملی پیشران طراحی تراشه با هدف طراحی بدون کارخانه و طراحی بومی انواع تراشه ها راه اندازی شد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مرکز ملی پیشران طراحی تراشه با حضور روح الله دهقانی معاون علمی رئیس جمهور با هدف توسعه فناوری ها و نمونه های اولیه انواع تراشه ها با کاربردهای مختلف راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.
این مرکز ذیل توافق نامه مشترک معاونت علمی، مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت و صندوق نوآوری و شکوفایی، با هدف طراحی بدون کارخانه و طراحی بومی انواع تراشه ها، در ساختمانی دارای سه بخش مجزا به مساحت ۵۰۰متر مربع به راه افتاده است.
هسته های فناور و تیم های مستقر در این مرکز ملی، از خدمات متنوعی همچون آموزش، لابراتوار تائیدیه تراشه، شبکه سازی، خدمات ساخت تراشه، تربیت نیروی انسانی، شبکه سازی، خدمات تست و آزمون بهره مند می شوند.
از دیگر ظرفیتهای این مرکز ملی، میتوان به دریافت پروژه های خارجی طراحی تراشه، راه اندازی، تربیت و آموزش نیروی طراح تراشه مجتمع، تراشه حسگر، متخصصان بسته بندی و مونتاژ تراشه و متخصصان توسعه نرم افزارهای کاربردی طراحی و ساخت تراشه، توسعه محصولات دانش بنیان حاصل از تولید تراشه با طراحی بومی است.
جذب ظرفیت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه شرکتهای بهره بردار یا علاقمند به سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه از محل منابع بند ب ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان حداقل ۵۰ میلیارد تومان در سال و افزایش ۳۰ درصد سالیانه در طول دوره توافق همچون اهداف این توافق نامه است.
در مرکز ملی طراحی تراشه، بخشی از خدمات بین المللی ساخت نمونه تراشه، تأمین منابع لابراتوار تائیدیه تراشه بومی از محل منابع اعتبار مالیاتی شرکتهای بهره بردار لابراتوار یا افزایش سرمایه صندوق پژوهش و فناوری و هم منابع بودجه مشخص شده در قانون بودجه سالیانه دولت در مبحث میکروالکترونیک استفاده می شود.
سرمایه گذاری سالانه حداقل ۵۰ میلیارد تومان در پنج طرح فناورانه منتخب معاونت علمی، پشتیبانی از قراردادهای خرید تراشه بومی در چارچوب لیزینگ قراردادها، تجاری سازی، بازار سازی و توسعه بازار محصولات این توافق نامه در بازارهای موازی و در دسترس داخلی و خارجی و تأمین مالی از محل منابع بانکی یا بازار سرمایه برای تولید انبوه تراشه توسط شرکتهای دانش بنیان از حمایت های پیشبینی شده در این مرکز ملی است.

منبع: