پیشنهاد وزیر ارتباطات برای کاهش نرخ مکالمه در روزهای اربعین

خط رند ۹۱۲: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش نرخ مکالمه به علت افزایش نرخ ارز اطلاع داد و اظهار داشت: تماس های دو سیم کارت ایرانی در عراق بسیار گران می شود، از این رو زوار برای تماس با ایران به گونه ای برنامه ریزی کنند که تماس از ایران به عراق باشد؛ چون نرخ مکالمه ارزان تر می گردد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از برج فناوری دانشگاه امیرکبیر در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات در روز اربعین حسینی، اظهار داشت: مذاکرات سیاسی فشرده ای از جانب سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی با هیات اتصالات عراق داشت و هم تیمی از وزارت ارتباطات با همتایان خود در وزارت ارتباطات عراق مذاکراتی داشتیم.

وی با بیان این که طی دو سال گذشته، تفاهم نامه هایی با این کشور منعقد کرده بودیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن سندی را امضا کردیم ولی متاسفانه در زمان اجرا، اجرایی نشد ولی امسال مذاکرات انجام شده، عملیاتی شد و به اپراتورها اعلام گردید که نرخ مکالمات بین المللی ایران به عراق که به ۳۰۰۰ تومان رسیده بود، با نرخ ۹۰۰ تومان محاسبه شود.

آذری جهرمی کاهش نرخ مکالمه را ناشی از تعاملات طرف ایرانی و عراقی دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن حجم کانال های ارتباطی دو کشور دو برابر شد تا اشباع ظرفیت را در روزهای اربعین نداشته باشیم.

وی افزود: از جانب طرف عراقی پیگیری هایی صورت گرفت که در شهرهای نجف و کربلا و مسیر این دو شهر تمهیدات ارتباطی ویژه ای از جانب اپراتورهای عراقی دیده شده است.

وزیر ارتباطات با بیان این که علی رغم تمهیدات اندیشیده شده، تصور ما بر این است که در راه نجف به کربلا در ساعات پیک هم چنان مشکلات ارتباطی داشته باشیم، اظهار نمود: این امر طبیعی است چون این حجم از جمعیت ظرفیت های خاص ارتباطی را می طلبد ولی از آنجائیکه برای بازه زمانی خاصی استفاده می شود، توجیه اقتصادی برای توسعه این ظرفیت برای اپراتورهای عراقی وجود ندارد ولی تلاش هایی برای افزایش ظرفیت داشته اند.

آذری جهرمی با اشاره به عرضه خدمات Wi-Fi در روزهای اربعین توضیح داد: اپراتورهای عراقی در تلاش هستند در راه نحف به کربلا خدمات دهی کنند، به گونه ای که حدود ۱۴۰۰نفر در دو نقطه از ۱۰ نقطه که هم اکنون جمعیت رسیده بود و از سیستم استفاده می کردند و گزارش ها حاکی از عرضه خدمات ارتباطاتی باکیفیت بوده است.

وی از برقراری پوشش اینترنتی در صحن حضرت زهرا(س) طی امروز و فردا از جانب اپراتورهای عراقی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: در محل استراحت در محل حرم امیرالمومنین (ع)، زائران می توانند از این خدمات Wi-Fi بهره مند شوند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این که در سمت داخل کشور هم تمهیدات لازم اندیشیده است، اظهار داشت: مسیرهای منتهی به مسیرهای مرزی خدمات ارتباطی فراهم گشته است.

وی با بیان این که در چهار مسیر مرزی داخل کشور آماده سازی شده است، اضافه کرد: هزینه های زیادی برای تجهیز مسیرهای مرزی صرف شد، برای آن که مرزها تجهیز شوند ولی مورد استفاده قرار نگرفتند. در مرزهای “شلمچه”، “چزابه” و “مهران”، تجهیزات ارتباطی شامل پست بانک و خودپردازان برای پرداخت و دریافت وجوه در نظر گرفته شد.

آذری جهرمی استفاده از بالن های ارتباطی و خدمات ۴G را از دیگر خدمات عرضه شده نام برد و خاطرنشان کرد: خدمات ۴G پوشش زیادی یافته است، ضمن آن که خدمات Wi-Fi همانند سال های قبل در نقاط مرزی تعبیه شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به افزایش نرخ ارز، خاطرنشان کرد: این نوسانات سبب شده است که رومینگ دیتا و Voice افزایش نرخ داشته باشد، به گونه ای که دو سیم کارت ایرانی اگر بخواهند در عراق با هم تماس بگیرند و هر دو در عراق باشند، مکالمه بین المللی به حساب می آید و بسیار گران می گردد.

او با تاکید بر این که نرخ رومینگ دیتا هم گران می شود، سفارش کرد: زوار از سیم کارت های عراقی استفاده کنند؛ چراکه در مرز اپراتورهای عراقی حضور دارند و در شهرهای نجف و کربلا و در مسیرها هم حضور دارند و زوار می توانند با سیم کارت های عراقی تهیه کنند.

وی تصریح کرد: زوار ایرانی برای تماس با کشور به گونه ای مدیریت کنند که از ایران به عراق تماس گرفته شود؛ چراکه نرخ تماس ایران با عراق ارزان تر خواهد بود.

آذری جهرمی افزود: زوار در راه پیاده روی اربعین در ساعات پیک موبایل کم تر استفاده کنند چون جمعیت که ساکن می گردد از تعداد آنتن های BTS های موجود در منطقه بیش تر است، از این رو در ساعات غیر ساعات پیک از موبایل استفاده کنند.