سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور بومی شد

به گزارش خط رند ۹۱۲ یکی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری همدان، سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور را بومی سازی کرد.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهرام بیگلری خوشمرام، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان درباره سیستم هوشمند پرورش ماهی اظهار داشت: این سیستم ریسک تلفات در استخرها را به حداقل می رساند، سرریز شدن آب استخر (بر اثر گرفتگی مجرای خروج آب) را اعلام می کند و تغییرات (کاهش یا افزایش) دمای آب استخر را اطلاع می دهد.
وی اضافه کرد: در مراکز پرورش ماهی اندازه گیری لحظه ای، پارامترهایی از قبیل DO ( اکسیژن )، PH و آمونیاک اهمیت زیادی دارند. PH پارامتری است که با اندازه گیری آن در یک نقطه از حوضچه می توان تصمیم کلی راجع به سایر نقاط گرفت.
این فعال دانش بنیان بیان کرد: با عنایت به اهمیت زیاد پارامتر DO باید از اکسیژن رسانی به تمام نقاط حوضچه مطمئن شد که برای این منظور از پمپ های هوادهی استفاده می شود. ازآنجایی که انواع ماهی ها در سنین متفاوت از رشد به میزان مشخصی از اکسیژن نیاز دارند برای صرفه جویی انرژی مصرفی می توان پمپ های هوادهی را با عنایت به نیاز ماهیان به صورت توالی روشن و یا از مدار خارج کرد.
وی افزود: دستگاهی که توسط شرکت طراحی شده است علاوه بر نشان دادن لحظه ای پارامترهای حیاتی، مجهز به تغذیه موازی بوسیله باطری است و می توان در صورت بروز مشکل آلارم مربوط به رخداد را فعال و پیام های مناسب را برای اطلاع اپراتور ارسال کرد.
بیگلری درباره میزان فروش محصولات شرکت، اشاره کرد: شرکت ما فعالیت خودرا از تیرماه سال ۹۷ شروع کرد و در این مدت حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان فروش داشتیم. هم اکنون باز دستگاه های خودرا با ۳ نفر کارمند تولید می نماییم.