رئیس مرکز ملی فضای مجازی: هاتگرام و طلاگرام بزودی مستقل می شوند

خط رند ۹۱۲: رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات سروری نخریده که در اختیار تلگرام های فارسی قرار دهد، اظهار داشت: با اقدام شرکت گوگل، پروسه استقلال هاتگرام و طلاگرام سرعت گرفته است و بزودی خبر استقلال آنها را می شنویم.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی امروز (سه شنبه) در حاشیه امضای تفاهم نامه میان شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پاسخ به نحوه پشتیبانی از پیام رسان های داخلی اظهار نمود: در تصمیماتی که در کمیسیون مربوطه در مرکز ملی داشتیم، بنا شد به سبب محدودیت در امکانات، از دو یا سه پیام رسان بیشتر حمایت نکنیم که اینها از لحاظ عده امکانات و تیم فنی و کاربران و پارامترهایی که وجود داشته، در اولویت حمایت دولت قرار دارند. البته این بدان مدلول نیست که دیگر پیام رسان ها صلاحیت ندارند و افراد از اینکه با آنها همکاری کنند نهی شوند.
وی افزود: همین طور جلساتی را با قسمت های مختلف دولت برگزار می نماییم که خدمات دولت الکترونیک روی این پیام رسان ها برود. البته بحث هایی بود در خصوص اینکه وزارت ارتباطات امکانات سخت افزاری و زیرساختی برای آنها فراهم آورد که سازمان برنامه بودجه می گوید این امکانات باید از محل برنامه های خودش هزینه شود، اما از آنجایی که این وزارتخانه درگیر بودجه است، روند پروسه آن کمی کند است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره ی ادامه وضعیت تلگرام های فارسی بیان کرد: این بحث ها مقداری سیاسی شده است. هاتگرام و طلاگرام از همان ابتدا با مجوز به فعالیت خود ادامه دادند، برای اینکه شرکت حمایت کننده از این پیام رسان ها مسلماً برای فعالیت نیاز به پهنای باند داشته که توسط وزارت ارتباطات تأمین شده است و بر اساس مجوز قوه قضائیه و مرکز بوده. قوه قضائیه این حق قانونی را دارد که مجوز دهد که مجوز را به مرکز ملی داده و مرکز هم مجوز را به این شرکت ابلاغ نمود که می تواند به فعالیتش ادامه دهد.
حمایت های نجومی از تلگرام های فارسی صحت ندارد
فیروزآبادی با اشاره به ارقامی حمایتی دولت از تلگرام های فارسی اظهار نمود: اعدادی که مطرح می شود بسیار نجومی است و حقیقت ندارد. گفته شده به جهت اینکه هاتگرام و طلاگرام مستقل شوند، به حجم سرمایه گذاری بالایی نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان نیاز دارد، اما دولت تا کنون چنین پولی را واگذار نکرده و شاید اینکه این پیام رسان ها نتوانستند مستقل شوند، علتش عدم توانایی شرکت در تأمین این پول بوده است.
وی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات سروری نخریده که در اختیار تلگرام های فارسی قرار دهد، اضافه کرد: اگر بوده هم خیلی محدود بوده است و آنطور که بعضی می گویند صدها سرور بوده نیست. شرکت ها وقتی می خواهند بزرگ شوند، به دنبال شرکا می گردند. این شرکت پشتیبان هاتگرام و طلاگرام برای بزرگ شدن و تبدیل به یک پیام رسان ملی، توانایی سرمایه گذاری نداشته و به دنبال شریک بوده است که شرکایش سرور آوردند اما این شریک وزارت ارتباطات نیست.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به وضعیت تلگرام های فارسی سپس حذف آنها از فروشگاه آنلاین گوگل بیان کرد: خبرهای خوبی وجود دارد و به خصوص فشاری که آمریکایی ها وارد می کنند سبب شده که سرعت بگیرند و بزودی اعلام می کنند که این استقلال اتفاق می افتد.
پیام رسان های داخلی شکست نخورده اند
فیروزآبادی با اشاره به اینکه مخالف این حرف هستم که پروژه پیام رسان داخلی شکست خورده است، اظهار داشت: به هیچ وجه در استقلال، حوزه تکنولوژیکی و خدمات به مردم شکست نمی خوریم. ما مردم توانمندی هستیم و انتظارمان بالاست که این روند سرعت بگیرد و پیام رسان های داخلی غالب شوند. در همین یک سال اخیر که از اردیبهشت، پیام رسان های داخلی را پشتیبانی کردیم، تعداد کاربران، تنوع پیام رسان ها، حرکت پیام رسان ها به سمت تخصصی شدن، ظهور و بروز سکوهای پیام رسانی که چندین خدمت نمایش می دهند، مناسب بوده است.
وی افزود: سرعت تحولات ما در رشد پیام رسان های داخلی کمتر از سرعت رشد پیام رسان های خارجی در کشور خودشان نبوده است. البته ما تصوری داشتیم و مردم و مسؤولان انتظار داشتند که ظرف شش ماه یا یک سال به خودکفایی برسیم اما این مساله زمان برده است. البته من امیدوار به آینده هستم که بزودی با رشد پیام رسان های داخلی، مردم چشمی به پیام رسان های خارجی نداشته باشند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره ی سوژه نحوه حمایت وزارت ارتباطات و صداوسیما از پیام رسان های داخلی اظهار داشت: این مباحث به صورتی سیاسی شده است. بررسی های ما نشان داده است هر دستگاهی به مقدار اختیاراتش کمک کرده، کسانی هم که کمک نکردند یا گفتند اشکال قانونی وجود دارد یا به آنها از رده های بالاتر مجوز داده نشده است.
وی افزود: صداوسیما تشکیلات بزرگی است و مدیرانش هم تلاش کردند این طرح با موفقیت اجرا شود، اما در رده های مختلف، نظرات مختلف و مقاومت هایی وجود دارد که امکان دارد برای وزارت ارتباطات گله ایجاد کند و در مقابل وزارت ارتباطات هم در بعضی حوزه ها امکان دارد به سبب اینکه مجوز یا بودجه نداشتن، به آنچه که قول داده عمل نکرده باشد که این مورد اعتراض صداوسیما قرار می گیرد، اما ما اینجا هستیم که مشکلات کشور را حل نماییم.
بررسی نقش فضای مجازی در مرگ طلبه همدانی
دبیر شورای عالی فضای مجازی همین طور درباره نقش فضای مجازی درباره مرگ طلبه همدانی اظهار داشت: در این حادثه باید بررسی نماییم ببینیم چه کسی مقصر بوده و چرا کوتاهی صورت گرفته است. این مساله قصور یا تقصیرات کسانی که در این عرصه نقش داشته اند را نفی نمی نماید. نهادهایی مانند نیروی انتظامی، وزارت ارتباطات یا حتی دستگاه های رسانه ای کشور، در این عرصه نقش دارند و ما این مساله را با کمک قوه قضائیه رسیدگی می نماییم.
وی درباره انتقادات از وزارت ارتباطات درباره ی عدم مدیریت فضای مجازی، بیان کرد: در کشورهایی که اختیار فناوری را دارند و قدرت اقتصادی بالاتری از ما دارند باز این اتفاقات در فضای مجازی رخ می دهد و به بیان دیگر این حوادث برآمده از فضای مجازی است. البته باید تلاش نماییم که این اتفاق رخ ندهد. حرف ما این است که فضای مجازی یک فضای نو و پیچیده است. اینکه گفته می شود در این عرصه قانونی نداریم یا منتظر وضع قانون و مقررات هستیم، صحیح نیست. سوژه این است که مسئولان در هر حوزه ای از امنیتی، انتظامی، ارتباطات، مخابرات و رسانه نمی توانند تقصیر را به گردن دیگری بیندازند.
امضای تفاهم نامه بین مرکز ملی فضای مجازی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، امروز مرکز ملی فضای مجازی به منظور ارتقای سطح تعاملات و همکاری ها برای ارتباط فعال و مؤثر و بهره گیری بهینه از توانمندی ها، امکانات و ظرفیت های موجود با شورای عالی انقلاب فرهنگی تفاهم نامه امضا کرد. این تفاهم نامه در امتداد اهداف مشترک در حوزه سیاست گذاری و تدوین اسناد ملی در حوزه های مشترک، باز مهندسی نظام حکمرانی علم، فرهنگ و فضای مجازی با عنایت به تکنولوژی های جدید و نقش آفرینان آن، تبادل تجارب، دستاوردها، پژوهش ها و مطالعات و بررسی و بهره مندی از ملاحظات فرهنگی و فضای مجازی در پروسه تدوین، تصویب و راهبری اجرای سیاست ها و اسناد راهبردی و حضور نمایندگان طرفین در جلسات تخصصی امضا شده است.
همچنین هدایت قسمتی از ظرفیت های پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز ذی ربط به سمت رفع نیازهای کشور در عرصه فضای مجازی، باز تدوین محتوای آموزشی رشته های موجود و همین طور تعریف و راه اندازی رشته های جدید در حوزه های مختلف علمی در رابطه با فضای مجازی، راهبری ایجاد سکوها و سامانه های مجازی عرصه فرهنگ و علم کشور و رصد، پایش و آینده نگری و نمایش ارزیابی و تحلیل حوزه علم، فرهنگ و فضای مجازی از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

منبع: