گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه تغییر در سرنوشت سهام عدالت فوت شدگان

خط رند ۹۱۲: ۲.۵ میلیون نفر از صاحبان سهام عدالت فوت شده اند که برای این مساله تصمیم گیری هایی صورت گرفته اما برخی پیشنهادات وجود دارد که شاید به مذاق وراث خوش نیاید.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری حکایت از آن دارد که عموم خوانندگان اخباری در زمینه سود سهام فوت شدگان، آگهی به دارندگان و سرمایه گذاران ارزی، تمدید ثبت رجیستری بوسیله کد ملی، حواشی ناتمام بازار خودرو، کاهش مصرف برق و جریمه دولت برای پر مصرفان، واردات شکر برای کاهش قیمت و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
اقتصاد ایران در سال های نه چندان دور میزبان سهام عدالت شد که بنا بر اطلاعات اعلامی ۲.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت شده اند و جای سوال دارد که آیا سود سهام و این سهام به وراث می رسد یا خیر؟
در این مورد شورای عالی سیاست های اصل ۴۴ اعلام نموده که سازمان خصوصی سازی با همکاری وزارت اقتصاد باید مبالغ مربوط به سود سهام عدالت آنها را سرمایه گذاری کند و در هر زمانی که وراث فوت شده رجوع کردند بتوانند از حق خود برای سود سهام عدالت منتفع شوند.
اما فرضیه دیگری هم وجود دارد؛ مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید احتمال دارد به شورای سیاست گذاری اصل ۴۴ پیشنهاد داده شود که سهام عدالت این افراد به افرادی واگذار شود که از ثبت نام سهام عدالت جا مانده اند. اما موافقت یا عدم موافقت با این مساله با شورای عالی اصل ۴۴ است و تنها این شورا می تواند در این مورد رأی دهد. حال با این شرایط باید دید که چه سرنوشتی در انتظار سود سهام عدالت فوت شدگان خواهد بود.

هشدارهای ارزی جدی شد
از اوایل سال قبل شرایط بازار ارز بگونه ای رقم خورد که روند صعودی قیمت ها جزو جدانشدنی این بازار محسوب شد و این اتفاق عاملی شد تا برخی افراد برای حفظ ارزش سرمایه خود به سرمایه گذاری در بازار ارز روی آوردند و در مقطع زمانی ارزش ارز خصوصاً دلار به محدوده ۲۰ هزار تومان رسید و از این قیمت برگشت که این رفت و آمد ارزی عاملی شد تا خیلی از سرمایه گذاران این بازار گرفتار ضرر و زیان قابل توجهی شوند، در سالجاری اما اتفاقات سیاسی رخ داد که منجر به آن شد تا نوسان بار دیگر به بازار ارز برگردد که برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند برای افراد، رئیس کل بانک مرکزی بارها اعلام نمود که افزایش قیمت ارز دلیل اقتصادی ندارد و در این بازار سرمایه گذاری نکنید اما به علت آنکه صحبت های رئیسان بانک مرکزی تا حدودی برای بازار و افراد بی تأثیر است آنچنان فردی به این صحبت ها اکتفا نکرده و کار را به جایی رسانده که سازمان امور مالیاتی نیز به افرادی که به دنبال کسب سود از انباشت و نوسان گیری ارز هستند، آگهی داده است.

بلامانع تا اطلاع ثانوی
در ماه های اخیر برای پاسخگویی به نیاز بازار تلفن همراه شرایط بگونه ای رقم خورد تا افراد بتوانند به صورت قانونی گوشی به کشور وارد کنند و با ثبت کد ملی مشتری یا دیگر افراد کد رجیستری و ثبت رجیستری را انجام دهند. این شرایط تا روزهای پایانی سال قبل ادامه داشت اما در ایام پایانی سال با قطع و بسته شدن های مکرر سامانه رجیستری شرایط بازار اندکی بهم خورد که پیگیری ها در آن مقطع حکایت از آن داشت که سامانه متصل است و قرار بر آن بود تا انتهای فروردین ماه ثبت رجیستری با کد ملی امکان پذیر باشد که در انتهای فروردین ماه یکبار دیگر این روند تا انتهای اردیبهشت تمدید گردید که در ایام اخیر مقرر شد تا اطلاع ثانوی روال سابق ادامه یابد.

مسیر ناهموار پیش روی خودرو
بازار خودرو در یکسال اخیر شرایط نامناسبی را پشت سر گذاشت که به نظر می آید همچنان این شرایط ادامه داشته باشد برای اینکه مدیران صنعت خودرو هیچ برنامه ای در شرایط عادی برای شرایط فعلی تهیه نکرده بودند.
حال در ایام اخیر تصمیماتی برای بازار خودرو گرفته شده که ابوالفضل خلخالی – کارشناس صنعت خودروسازی – معتقد می باشد برداشته شدن تعرفه خودرو های هیبریدی در شرایط حال حاضر غیرمنطقی و شماره گذاری خودرو ها بعد از تأیید سازمان استاندارد تاکید بر امری از پیش مقرر شده است. همین طور بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو تکرار یک اشتباه خواهد بود اما نظارت بر آن می تواند شفافیت بیشتری در کار خودروسازان ایجاد کند.
در این گیر و دار که قیمت خودرو بسیار افزایش یافته و از طرف دیگر قدرت خرید مردم کاهش داشته، بعضی از اخبار حکایت از آن دارد که بعضی از صاحبان خودرو باید مالیات پرداخت کنند که از این دست صاحبان خودرو باید به همه دارندگان وسایل نقلیه عمومی همچون تاکسی، مینی بوس، اتوبوس، وانت بار و کامیون اشاره نمود که در تعیین درآمد مشمول مالیات شاخصهای مختلفی نظیر نوع و مدل اتومبیل ملاک قرار می گیرد که با اطلاعیه ای از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام می شود.

کاهش مصرف برق در خنکای بهار
پارسال با افزایش دمای هوای کشور بار مصرف برق و آب افزایش یافت این مساله عاملی شد تا قطعی مقطعی برق در کشور رخ دهد بدین جهت برنامه های مختلفی از طرف دولت طراحی و اجرا شد، با گذر از آن زمان دولت برای آنکه با مشکلی در سالجاری در این زمینه مواجه نشود برنامه هایی را در دستور کار قرار داد، حال با این وجود در ایام اخیر با وجود آنکه دولت و وزارت نیرو برنامه های خودرا برای جلوگیری از قطع برق در دستور کار خود دارد با کاهش دمای هوا پیک مصرف برق به کانال ۴۲ هزار مگاوات بازگشته است.
در کنار این مساله در بودجه سالجاری مقرر شد، ۷ درصد به بهای آب و برق افزوده شود و در کنار آن از روزجاری ۱۶ درصد به بهای مصرف پرمصرفان اضافه می شود این اقدامات برای آن به اجرا در می آید که الگوی مصرف تا حدودی تغییر کند، اما به نظر می آید برای افراد پرمصرف افزایش بهای مصرف آنچنان تأثیرگذار نباشد برای اینکه پرداخت افزایش بها تأثیری بر اقتصاد آنها ندارد.

ارزانی شکر در راه است
اندکی پیش از آغاز ماه مبارک رمضان قند و شکر دل به دریا زدند و افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار دادند و کار به جایی رسید که قیمت مصوب شکر به دست فراموشی سپرده شد و با قیمت هایی در حدود ۱۰ هزار تومان فروخته شد تا جایی که دولت وارد عمل شد و عرضه دولتی شکر را با حجم قابل توجهی در دستور کار قرار داد، حال در این راستا دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر از آغاز واردات ۸۰۰ هزار تن شکر ثبت سفارش شده و روند ارزانی این محصول در آینده نزدیک آگاهی داد.

آخرین نرخ ارز
بانک ها امروز (یکم خرداد) قیمت ارز را نسبت به روز گذشته افزایش دادند و هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۵۴۷ تومان می خرند، این در شرایطی است که قیمت خرید دلار در بانک ها در روز گذشته ۱۳ هزار و ۳۵۳ تومان اعلام شده بود.
همین طور قیمت خرید یورو نیز نسبت به روز گذشته با افزایش همراه شد و بار دیگر از ۱۵ هزار تومان عبور کرد؛ به طوریکه شعب ارزی بانک ها امروز هر یورو را ۱۵ هزار و ۱۲۳ تومان می خرند.
هر پوند انگلیس نیز امروز در شعب ارزی بانک ها به قیمت ۱۶ هزار و ۹۹۷ تومان خریداری می شود.
قیمت ارز مسافرتی نیز در بانک ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به صورتی که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک ها ۱۵ هزار و ۸۸۳ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان می رسد.
صرافی های مجاز بانک مرکزی نیز، بعد از آنکه قیمت دلار را در ایام گذشته کاهش دادند، بار دیگر بر قیمت ارزها افزودند؛ به طوریکه قیمت دلار در روز گذشته در این صرافی ها ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان بود و امروز با افزایش ۲۰۰ تومانی نیز قیمت فروش دلار ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان و قیمت خرید آن ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شده است.
این صرافی ها همچنین، امروز هر یورو را به قیمت ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان می خرند و ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان می فروشند که این نرخ ها نیز نسبت به روز گذشته ۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

منبع: