سیستم عامل اختصاصی هواوی کی معرفی می شود؟

به گزارش خط رند ۹۱۲ تازه ترین اخبار از آن حکایت می کند که سیستم عامل اختصاصی هواوی در ماه آینده میلادی منتشر و عرضه خواهد شد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، با عنایت به آنکه حدود دو هفته پیش دولت ترامپ لیست جدیدی از شرکت های ممنوعه برای تجارت و ایالات متحده را اعلام و منتشر نمود که در آن نام شرکت چینی هوآوی بعنوان بزرگ ترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و عرضه کننده گوشیهای هوشمند در جهان هم به چشم می خورد، حالا به نظر می آید که تصمیم این شرکت برای عرضه یک سیستم عامل اختصاصی و یکپارچه برای تمام محصولات تولیدی خود جدی تر از قبل شده و می خواهد هرچه سریع تر به عرضه یک سیستم عامل مستقل از اندروید و آی او اس اقدام نماید.
با عنایت به تحریم هواوی توسط واشنگتن و لغو لایسنس استفاده از سیستم عامل اندروید از جانب گوگل، به نظر می آید که این تعبیر به واقعیت پیوسته و هواوی احتمالاً مجبور خواهد بود از برنامه دوم (پلان بی) خود بهره برده و سیستم عامل اختصاصی خودش را توسعه دهد.
اخباری که اخیرا در وب سایت اندروید سنترال انتشار یافته است نشان داده است که هواوی می خواهد به منظور دور زدن تحریم های یک جانبه آمریکا در ماه آینده میلادی، ژوئن ۲۰۱۹، از سیستم عامل اختصاصی خود رونمایی کند. این بدان معناست که تمامی محصولات عرضه و توسعه داده شده توسط این شرکت چینی به صورت یکپارچه مجهز به آن خواهد بود.
یکی از همان اولین احتمالاتی که پس از انتشار خبر تحریم هواوی از جانب گوگل عنوان شد، عرضه و توسعه یک سیستم عامل اختصاصی توسط هواوی بود که به عقیده کارشناسان و تحلیلگران، به منظور رهایی از وابستگی به سیستم عامل های عرضه شده توسط شرکت های آمریکایی نظیر اندروید گوگل بر روی میز گزینه های احتمالی مقابله با تحریم این شرکت چینی قرار گرفته است.
این در حالیست که این تحلیل گران اعتقاد دارند که این کار در شرایط کنونی عاقلانه و موفقیت آمیز به شمار خواهد آمد، چون که شرکت های بسیار قدرتمندتری نظیر مایکروسافت هم به منظور رقابت با سیستم عامل های اندروید و ios اپل کوشیده بودند تا با عرضه سیستم عامل موبایلی اختصاصی توجه برای رضایت کاربران را به سمت خود جلب کنند اما ناموفق بودند.
بدون شک مشکلات و کشمکش های دولت آمریکا با هواوی از جنجال برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود که به نظر می آید به این زودی تمام نخواهد شد.
هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان به حساب می آید، در طول یک سال گذشته از جانب دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و خیلی از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و خیلی از این کشورها شامل آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بعضی از کشورهای اروپایی همچون آلمان و بریتانیا استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین ممنوع اعلام نموده بودند.
با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات را بارها رد و تکذیب کردند، به نظر می آید که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف ضد این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.
از طرفی دیگر، جنگ تجاری چین و آمریکا هم به نگرانی های امنیتی ضد هواوی در توسعه زیرساخت های مربوط به شبکه ۵G مزید بر علت شده و هم اکنون آتش اختلافات آنها را شعله ورتر از قبل کرده است.