در ژاپن صورت گرفت؛ تولید یک خودروی سبک و قدرتمند با بدنه ای از جنس فیبر نانو سلولزی

خط رند ۹۱۲: در ژاپن با استفاده از فیبر نانو سلولزی بدنه و فضای داخلی یک خودرو ساخته شده است. بگفته پژوهشگران با استفاده از این ماده می توان خودروهایی سبکتر و حافظ محیط زیست تولید کرد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از نیواطلس، نانوفیبر سلولزی که از گیاهان تولید می شود(CNF) یک پنجم وزن فولاد را دارد و قدرت آن ۵ برابر این فلز است. چنین فیبری به تولید خودرو های سبک و قدرتمند کمک می نماید که حافظ محیط زیست نیز هستند. با استفاده از این نوع فیبر می توان از تولید ۲ هزار کیلوگرم کربن در چرخه ساخت خودرو کاست. این نوع فیبر اصولا از چوبی تهیه می شود که خرد و در محلول های شیمیایی جوشانده شده است. بدین سبب فیبر مذکور به شدت متراکم، سبک و به شدت قدرتمند و البته قابل بازیافت است. در کنار این موارد می توان فیبر مذکور را در مصارف صنعتی به کار برد و آنرا به شکل های مختلف قالب گیری کرد. درهمین راستا وزارت محیط زیست ژاپن معتقد می باشد خودروسازان با استفاده از این ماده می توانند اتومبیل هایی سبکتر و حافظ محیط زیست تر بسازند.
بنا بر این در پروژه ای با همکاری دانشگاه کیوتو بدنه و فضای داخلی یک خودرو از فیبرCNF ساخته شد. این اتومبیل «خودروی نانوسلولزی» یا NCV نام دارد و وزن آن ۱۰ درصد کمتر از نمونه ای است که با مواد معمول ایجاد می شود. همین طور در پروسه ساخت آن گازهای گلخانه ای کمتری تولید شد. پژوهشگران بطور مداوم قطعاتی که با این ماده ساخته شده اند را آزمایش کردند تا از مقاومت آنها در طولانی مدت اطمینان حاصل کنند. بگفته آنان نتایج آزمایش ها بسیار موفقیت آمیز است و چند شرکت خودروسازی همچون تویوتا مشغول بررسی انواعCNF هستند تا مشخص شود تولید خودرو با این مواد از لحاظ اقتصادی به صرفه است یا خیر.

منبع: