تحقیقات جدید نشان داد؛ تردید درباره واکسن انگلیسی کرونا

خط رند ۹۱۲: تحقیقی جدید نشان میدهد واکسنی که پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای مقابله با ویروس کرونا توسعه داده اند از ابتلای میمون های رزوس به کووید۱۹ جلوگیری نکرده است.

به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از دیلی میل، بگفته کارشناسان ممکنست واکسن کرونایی که توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد توسعه یافته از ابتلای افراد به این ویروس جلوگیری نکند.
آخرین آزمایش های واکسن دانشگاه آکسفورد روی میمون های رزوس ماکاک نشان میدهد ویروس موجود در بینی حیواناتی که دوزی از آنرا دریافت کرده اند به اندازه همان میمون هایی است که واکسینه نشده اند.
این امر حاکی از آنست که درمان مذکور که تابحال ۹۰ میلیون پوند سرمایه از دولت انگلیس دریافت کرده، احتمالاً نمی تواند گسترش این ویروس مرگبار را کنترل کند.
البته گزارش های اولیه حاکی از آنست که واکسن مذکور تا حدودی در مقابل کووید ۱۹ ایمنی به وجود می آورد. همین طور این درمان اجازه نمی دهد ویروس به اعماق ریه ها برسد.
واکسن مذکور ChAdOx۱nCov-۱۹ نام دارد و الان اولین مرحله آزمایش های بالینی آن در حال اجراست.
در گزارشی در نشریه فوربس آمده است: تمام میمون های واکسینه شده در دانشگاه آکسفورد هنگامی که در مقابل ویروس قرار گرفتند، به آن مبتلا شدند. هیچ تفاوتی در میزان آر ان ای ویروسی ردیابی شده در میمون های واکسینه شده در مقایسه با میمون های واکسینه نشده وجود ندارد. به عبارت دیگر تمام حیوانات واکسینه شده به ویروس مبتلا شدند.
جان بال استاد بیولوژی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام می گوید: مقدار ژنوم ویروس ردیابی شده در بینی میمون های واکسینه شده و نشده، ردیابی شده است و این امر ما را نگران می کند.
او می افزاید: اگر این امر مشابه چیزی باشد که در بدن انسان اتفاق می افتد، احتمال ابتلای افراد واکسینه شده به کووید ۱۹ و انتشار آن وجود دارد. این امر به گسترش ویروس در سراسر اجتماع منجر می شود.
از سوی دیگر النور رایلی استاد ایمونولوژی و بیماری های عفونی در دانشگاه ادینبرا می گوید: در این پروسه تعداد آنتی بادی های تولید شده برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس کافی نبوده است.
او می افزاید: اگر نتایج مشابهی در انسان ها نیز دیده شود، احتمالاً واکسن بطور جزئی از ابتلاء به این عفونت در دریافت کننده جلوگیری می کند اما احتمال انتقال ویروس به افراد دیگر کم نمی گردد.

منبع: