گرانی، بازار تعمیر لپتاپ را داغ کرد

خط رند ۹۱۲: رئیس اتحادیه صنف فناوران کامپیوتر از افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای تعمیرات لپتاپ در سال قبل آگاهی داد.
محمد فرجی در گفت گو با ایسنا، با اشاره به افزایش نرخ ارز در سال گذشته، اشاره کرد: در ابتدای سال ۱۳۹۷ به همه کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده بود، اما بعداً به ارز نیمایی تبدیل شد که قیمت آن هم بالا رفت و افرادی که در گذشته می توانستند با حدود سه میلیون تومان لپتاپ بخرند حالا باید حدود ۹ میلیون تومان برای خرید آن هزینه می کردند.
وی با اعلان اینکه این افزایش قیمت خصوصاً برای مصرف کنندگان خانگی و غیرسازمانی سنگین بود، اظهار نمود: بدین سبب بسیاری از افراد به این سمت حرکت کردند که دستگاه های معیوب خودرا تعمیر کنند یا با بهره گیری از حافظه های داخلی و خارجی جدید سیستم خودرا ارتقا دهند.
فرجی همین طور از افزایش حدود ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای تعمیر و ارتقای لپتاپ و کامپیوتر در سال قبل نسبت به سال های قبل آگاهی داد.
البته بگفته وی شیوع ویروس کرونا تقاضای تعمیر لپتاپ را مانند گوشی افزایش نداده و موارد کمی از ریخته شدن الکل روی کیبورد وجود داشته، چونکه استفاده از لپتاپ مانند تلفن همراه یک اپیدمی نیست و معمولا به اندازه موبایل جابه جا نمی گردد که نیاز به ضدعفونی کردن داشته باشد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، از ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۷ که نرخ ارز در بازار آزاد افزایش پیدا کرد، تا ۱۶ مرداد که بازار ثانویه ارز راه اندازی گردید، در مقاطعی برای واردات همه کالاها، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شد اما از نیمه دوم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ ارز دولتی فقط برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت و تولیدکنندگان ملزم شدند برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود از ارز نیمایی استفاده کنند.

منبع: