نقش موزه ارتباطات در دیجیتالی سازی فرایندها

اتحادیه جهانی پست، سخنرانی رئیس موزه ارتباطات کشور درباب حفظ میراث دیجیتال در همایش صدسال موزه در ایران که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) انجام شد را مورد توجه قرار داد.
به گزارش خط رند ۹۱۲ به نقل از ایسنا، اتحادیه جهانی پست در استوری صفحه اینستاگرام خود بخش هایی از سخنرانی حسن عمیدی پیرامون میراث دیجیتال و لزوم دیجیتالی سازی موزه های ایران را بازنشر کرد. در همایش صد سال موزه در ایران که ۲۹ آبان ۱۴۰۰ در سالن همایش کتابخانه موزه ملی ایران با همکاری ایکوم ایران، موزه ارتباطات و کمیته ملی یونسکو برگزار شد، رییس موزه ارتباطات با اشاره به لزوم دیجیتالی سازی فضا و محتوای موزه ها گفته بود یکی از دلایلی که مردم نمی توانند ارتباط خوبی با موزه ها برقرار کنند این است که موزه داران و دست اندرکاران آن از فضای دیجیتالی سازی بسیار هراس دارند و از آن فاصله می گیرند و مسئله دیگر این است که شرایط برای انتقال مفاهیم برای تمام سنین مانند بچه ها، جوانان و نوجوانان نداریم.
وی در سخنرانی خود در همایش صدسال موزه در ایران به بهره گیری از ظرفیت های نوین فناوری در زمینه موزه داری و حفظ میراث دیجیتال تاکید کرده بود. رییس موزه ارتباطات با اعلان اینکه فزونی حجم اطلاعات در موزه ها برای مخاطبان، نیازمند خلاصه سازی و ساده سازی است، پیشنهاد داده بود با طبقه بندی اطلاعات و انتقال آنها بوسیله فناوری های نو، رابطه اشیاء موزه و مخاطبان آن ارتقاء یابد.
وی با تاکید بر این که امروز دیجیتالی سازی موزه ها گامی مهم برای معرفی اشیای موزه و استقبال مخاطبان است گفته بود موزه داران باید با آگاهی از این نوع تکنولوژی ها، تکنیک های جدیدی را برای ایجاد ارتباط با آثار موزه و مخاطبین برنامه ریزی کنند.
مدیرکل دفتر ارتباطات شرکت ملی پست همین طور بر نقش موزه ارتباطات در دیجیتالی سازی فرایندها پرداخته و اذعان داشته است که موزه ارتباطات طی دو سال قبل به سبب همه گیری ویروس کرونا در کشور و اهمیت خروج حداقلی مردم از خانه و تعطیلی موزه ها و اماکن تاریخی، در این دوران ابتکار عمل را در دست گرفت و با فراهم کردن مجموعه ای از شرایط، امکان بازدید غیرحضوری علاقه مندان و دوست داران فرهنگ و تاریخ کشور را فراهم آورده است.
عمیدی با تاکید بر رویکرد مثبت موزه ملی ارتباطات در کمک به تقویت و زنده نگه داشتن موزه ها بعنوان نهادی فرهنگ ساز و نقش آفرین در معرفی تاریخ و فرهنگ کشور، عنوان نمود در ایام کرونائی موزه ارتباطات با پشتیبانی کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) با ارائه اینترنت رایگان به سایر موزه ها، علاوه بر این که امکان ایجاد تورهای بازدید مجازی و انتشار آن در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فراهم نموده، خود نیز دراین زمینه پیشتاز بوده است.
وی همین طور به همکاری در برگزاری تورهای مجازی ۱۳ موزه ایران در نوروز ۱۳۹۹ اشاره داشته و اظهار داشت که این اقدام الگویی شد تا سایر موزه ها در صفحات اختصاصی خود در بستر شبکه های اجتماعی، برای ایجاد تورهای مجازی اقدام نمایند.

منبع: